Evrim Ağacı Logo Evrim Ağacı
Evrim Ağacı

Kamuoyu Bildirisi: Aykut Kence Evrim Konferansı Desteklerinizi Bekliyor!

Kamuoyu Bildirisi: Aykut Kence Evrim Konferansı Desteklerinizi Bekliyor!
4 dakika
1,495 Okunma Sayısı
Notlarım

Etkinliğin bütçe açığına hemen katkı sağlamak için: https://kreosus.com/odtuakek

***

Aykut Kence Evrim Konferansı (AKEK) 13 yıldır evrimin farklı alanlarında çalışan akademisyenler ile halkımızı bir araya getirmek ve güncel çalışmaların aktarılması amacıyla düzenli olarak yapılmaktadır. İlk başta yurtdışından gelen bir akademisyenin sunum yaptığı birkaç saat süren panel halindeyken, tüm gün süren sempozyuma ve de ardından 2 gün boyunca, 2 ayrı salonda akademik ve popüler konuşmaların yapıldığı büyük bir kongreye evrimleşmiştir. Bu büyük kongre tamamen ODTÜ Biyoloji ve Genetik Topluluğu üyesi genç üniversite öğrencilerinin idealist ruhla, gönüllük esasınca, hiçbir kâr amacı gütmeden gerçekleştirilmektedir.

Her yıl ODTÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde (KKM) gerçekleştirilen bu organizasyonun, bu yıl “esrarengiz” bir nedenle, Rektörlük tarafından bu büyük etkinliği fiziki olarak kaldıramayacak salonlara taşınması kararı alınmıştır. Bu süreçte etkinlik organizasyon komitesindeki arkadaşlara öncelikle “KKM’nin tadilata alınması” gibi bir neden sunulmuş ancak herhangi bir tadilat olmadığı bilgisinin alınmasından sonra organizasyon komitesindeki arkadaşlarımızın Rektörlük ile görüşme talepleri de karşılanmamıştır. Bunun sonucunda da “esrarengiz” nedenin bir türlü anlaşılamaması sonucunda Evrim Ağacı tarafından bir imza kampanyası başlatılmıştır. İmza kampanyası sonucunda Rektörlük doğrudan Evrim Ağacı’na ulaşmış, ancak yapılan yazışmalarda etkinliğin KKM’den taşınması üzerine tatminkâr bir yanıt yine alınamamış ve bu süreçte de Rektörlük ile olan gerilim tırmanmıştır. Sonuç olarak, organizasyon komitesi etkinliğin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi için kongrenin ODTÜ dışında bir yerde yapılması kararını almış ve yeni konferans salonu belirlenerek senet imzalanmıştır. 

Bugün itibari ile yapılan Rektörlük açıklamasında bu “esrarengiz” neden şöyle açıklanmıştır:

6 Şubat 2019 Çarşamba günü Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen ODTÜ Teknokent Bilişim İnovasyon Merkezi Açılış Töreni nedeniyle 25 Ocak tarihinden itibaren KKM’de önceden planlanmış bazı etkinliklerin başka mekânlara taşınması gerekmiştir. KKM’de belli ön hazırlıklarının yapılması gereken törenin günü ve saati için Üniversitemize birden fazla seçenek ve geniş bir zaman aralığı verilmiş, kesin tarih ise 31 Ocak Perşembe günü bildirilmiştir.

Cumhurbaşkanının katılımı ile gerçekleştirilen açılış töreninde alınan önlemler, yine Rektörlük açıklamasına göre şöyledir:

6 Şubat tarihinde gerçekleşen açılış töreni ile ilgili olarak uygulanan güvenlik önlemleri Cumhurbaşkanı’nın tüm ziyaretlerinde uygulanan, üniversitenin tasarrufunda olmayan, en üst derece rutin devlet protokolü koruma önlemleridir. Bu koruma önlemleri kapsamında törenin gerçekleşeceği alandaki ve çevresindeki tüm yerler giriş çıkışa kapatılmış (örn. Akademik Kulüp, Sosyal Bina, Stadyum, Rektörlük makam girişi ve makam odası) ve bazı hizmetler (Kafeterya) ise erken sonlandırılmıştır.

Bu açıklamaya ek olarak, gün boyunca ODTÜ mensupları dışında hiç kimsenin kampüs içerisine alınmadığı, kampüs merkezine araçların ulaşımının durdurulduğu gözlemlenmiştir.

Muğlaklık durumu içerisinde, organizasyon komitesinin önsezileri sonucu alınan AKEK’i ODTÜ dışına taşıma kararının ne kadar yerinde olduğu görülmüştür. Çünkü, eğer Cumhurbaşkanı’nın katılımı ile yapılacak olan açılış töreninin tarihinin AKEK tarihi ile çakışması durumunda, bu geniş güvenlik önlemleri altında AKEK’in son anda iptal edilmesinden başka bir sonucun ortaya çıkmayacağı aşikardır. AKEK’in ODTÜ dışına taşınması kararının iptal riskini ortadan kaldırmış olması da etkinliğin sorunsuz olarak gerçekleştirilmesi konusunda büyük bir şans olmuştur.

Hiçbir kâr amacı gütmeden yapılan kongrenin giderleri yalnızca akademisyenlerin ulaşım, konaklama ve yeme içme masraflarını karşılamak üzere kongre katılım ücreti olabilecek en düşük miktarda tutulmuş ve başa baş bir gelir gider tablosu hazırlanmıştır. Geldiğimiz durum neticesinde bütçeye dahil olmayan konferans salonu harcamasının belirmesi ile etkinlik bütçesinde 14 bin TL açık ortaya çıkmıştır. Bütçe açığının bir kısmının etkinlik süresince yapılacak hediyelik eşya satışından kapatılması edilmesi planlanırken, tüm açığın kapatılması ne yazık ki mümkün değildir. 

Bu nedenle Biyoloji ve Genetik Topluluğu’nun borçlarından kurtulması ve 14. AKEK’in gerçekleştirilmesi sizlerin desteklerine bağlıdır. Bu zor durumdan kurtulmamız, evrimi sizlere ulaştırmamız için çalışmalarımızı devam ettirmemiz tamamen sizlerin desteği sayesinde olacaktır.

Bu doğrultuda ilerlemek için tamamen sizlere güvenmekteyiz.

Etkinlik süresince kuracağımız maddi destek masasına doğrudan veya Kreosus ile internet üzerinden destek olabilirsiniz.

Etkinliğin bütçe açığına hemen katkı sağlamak için: https://kreosus.com/odtuakek

Desteğiniz sırasında adını belirten ve duyurulmasını isteyen tüm bilim gönüllüsü kahramanlarımızın isimleri de Evrim Ağacı üzerinden yayınlanacaktır.

Bu zor günümüzde yanımızda olmanız ve destekleriniz sayesinde “Karanlığı bilimle fethetmeye” devam edeceğiz.

Yardımlarınız sonucu gerçekleştirebileceğimiz 14. AKEK’i ise tekrar yuvamızda, ODTÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapmayı umut ederek sizlerle tekrar bir arada olabilmeyi temenni ediyoruz.

Destekleriniz için teşekkür ederiz.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Umut Verici! 1
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/02/2021 10:18:17 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7601

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Güncel
Karma
Agora
Fotoğraf
Ara Tür
İhtiyoloji
Aslan
Astrofotoğrafçılık
Film
Hekim
Abd
Tardigrad
Çiftleşme
Robot
Büyük Patlama
Jeoloji
Viral Enfeksiyon
Wuhan Koronavirüsü
Charles Darwin
Adaptasyon
İspat
Tutarlılık
Devir
Doğa Yasası
Kimyasal Element
Hidrojen
Diş
Özel Görelilik
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Soru Sor
Not Ekle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer sıfırdan bir elma yaratmak isterseniz, Evren'i baştan yaratmanız gerekir!”
Carl Sagan
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku