Gece Modu

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Etkinliğin bütçe açığına hemen katkı sağlamak için: https://kreosus.com/odtuakek

***

Aykut Kence Evrim Konferansı (AKEK) 13 yıldır evrimin farklı alanlarında çalışan akademisyenler ile halkımızı bir araya getirmek ve güncel çalışmaların aktarılması amacıyla düzenli olarak yapılmaktadır. İlk başta yurtdışından gelen bir akademisyenin sunum yaptığı birkaç saat süren panel halindeyken, tüm gün süren sempozyuma ve de ardından 2 gün boyunca, 2 ayrı salonda akademik ve popüler konuşmaların yapıldığı büyük bir kongreye evrimleşmiştir. Bu büyük kongre tamamen ODTÜ Biyoloji ve Genetik Topluluğu üyesi genç üniversite öğrencilerinin idealist ruhla, gönüllük esasınca, hiçbir kâr amacı gütmeden gerçekleştirilmektedir.

Her yıl ODTÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde (KKM) gerçekleştirilen bu organizasyonun, bu yıl “esrarengiz” bir nedenle, Rektörlük tarafından bu büyük etkinliği fiziki olarak kaldıramayacak salonlara taşınması kararı alınmıştır. Bu süreçte etkinlik organizasyon komitesindeki arkadaşlara öncelikle “KKM’nin tadilata alınması” gibi bir neden sunulmuş ancak herhangi bir tadilat olmadığı bilgisinin alınmasından sonra organizasyon komitesindeki arkadaşlarımızın Rektörlük ile görüşme talepleri de karşılanmamıştır. Bunun sonucunda da “esrarengiz” nedenin bir türlü anlaşılamaması sonucunda Evrim Ağacı tarafından bir imza kampanyası başlatılmıştır. İmza kampanyası sonucunda Rektörlük doğrudan Evrim Ağacı’na ulaşmış, ancak yapılan yazışmalarda etkinliğin KKM’den taşınması üzerine tatminkâr bir yanıt yine alınamamış ve bu süreçte de Rektörlük ile olan gerilim tırmanmıştır. Sonuç olarak, organizasyon komitesi etkinliğin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi için kongrenin ODTÜ dışında bir yerde yapılması kararını almış ve yeni konferans salonu belirlenerek senet imzalanmıştır. 

Bugün itibari ile yapılan Rektörlük açıklamasında bu “esrarengiz” neden şöyle açıklanmıştır:

6 Şubat 2019 Çarşamba günü Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen ODTÜ Teknokent Bilişim İnovasyon Merkezi Açılış Töreni nedeniyle 25 Ocak tarihinden itibaren KKM’de önceden planlanmış bazı etkinliklerin başka mekânlara taşınması gerekmiştir. KKM’de belli ön hazırlıklarının yapılması gereken törenin günü ve saati için Üniversitemize birden fazla seçenek ve geniş bir zaman aralığı verilmiş, kesin tarih ise 31 Ocak Perşembe günü bildirilmiştir.

Cumhurbaşkanının katılımı ile gerçekleştirilen açılış töreninde alınan önlemler, yine Rektörlük açıklamasına göre şöyledir:

6 Şubat tarihinde gerçekleşen açılış töreni ile ilgili olarak uygulanan güvenlik önlemleri Cumhurbaşkanı’nın tüm ziyaretlerinde uygulanan, üniversitenin tasarrufunda olmayan, en üst derece rutin devlet protokolü koruma önlemleridir. Bu koruma önlemleri kapsamında törenin gerçekleşeceği alandaki ve çevresindeki tüm yerler giriş çıkışa kapatılmış (örn. Akademik Kulüp, Sosyal Bina, Stadyum, Rektörlük makam girişi ve makam odası) ve bazı hizmetler (Kafeterya) ise erken sonlandırılmıştır.

Bu açıklamaya ek olarak, gün boyunca ODTÜ mensupları dışında hiç kimsenin kampüs içerisine alınmadığı, kampüs merkezine araçların ulaşımının durdurulduğu gözlemlenmiştir.

Muğlaklık durumu içerisinde, organizasyon komitesinin önsezileri sonucu alınan AKEK’i ODTÜ dışına taşıma kararının ne kadar yerinde olduğu görülmüştür. Çünkü, eğer Cumhurbaşkanı’nın katılımı ile yapılacak olan açılış töreninin tarihinin AKEK tarihi ile çakışması durumunda, bu geniş güvenlik önlemleri altında AKEK’in son anda iptal edilmesinden başka bir sonucun ortaya çıkmayacağı aşikardır. AKEK’in ODTÜ dışına taşınması kararının iptal riskini ortadan kaldırmış olması da etkinliğin sorunsuz olarak gerçekleştirilmesi konusunda büyük bir şans olmuştur.

Hiçbir kâr amacı gütmeden yapılan kongrenin giderleri yalnızca akademisyenlerin ulaşım, konaklama ve yeme içme masraflarını karşılamak üzere kongre katılım ücreti olabilecek en düşük miktarda tutulmuş ve başa baş bir gelir gider tablosu hazırlanmıştır. Geldiğimiz durum neticesinde bütçeye dahil olmayan konferans salonu harcamasının belirmesi ile etkinlik bütçesinde 14 bin TL açık ortaya çıkmıştır. Bütçe açığının bir kısmının etkinlik süresince yapılacak hediyelik eşya satışından kapatılması edilmesi planlanırken, tüm açığın kapatılması ne yazık ki mümkün değildir. 

Bu nedenle Biyoloji ve Genetik Topluluğu’nun borçlarından kurtulması ve 14. AKEK’in gerçekleştirilmesi sizlerin desteklerine bağlıdır. Bu zor durumdan kurtulmamız, evrimi sizlere ulaştırmamız için çalışmalarımızı devam ettirmemiz tamamen sizlerin desteği sayesinde olacaktır.

Bu doğrultuda ilerlemek için tamamen sizlere güvenmekteyiz.

Etkinlik süresince kuracağımız maddi destek masasına doğrudan veya Kreosus ile internet üzerinden destek olabilirsiniz.

Etkinliğin bütçe açığına hemen katkı sağlamak için: https://kreosus.com/odtuakek

Desteğiniz sırasında adını belirten ve duyurulmasını isteyen tüm bilim gönüllüsü kahramanlarımızın isimleri de Evrim Ağacı üzerinden yayınlanacaktır.

Bu zor günümüzde yanımızda olmanız ve destekleriniz sayesinde “Karanlığı bilimle fethetmeye” devam edeceğiz.

Yardımlarınız sonucu gerçekleştirebileceğimiz 14. AKEK’i ise tekrar yuvamızda, ODTÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapmayı umut ederek sizlerle tekrar bir arada olabilmeyi temenni ediyoruz.

Destekleriniz için teşekkür ederiz.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 08/04/2020 09:23:32 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7601

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“"Uzay günü" adı verilen bir gün icat etmeliyiz. Bu günde, gece boyunca hiçbir ışık çalışmasın ve hep birlikte gözlerimizi uzaya dikelim. Emin olun, insanlığın birbirine ve hayata bakış açısı değişecektir.”
Thierry Cohen
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder