Bu içerik, Evrim Ağacı Bilim Sözlüğü dahilindeki bir terimdir. Sözlüğümüzü kullanarak bilimsel terimlerin anlamlarını ve yabancı dillerdeki karşılıkların görebilirsiniz. Ayrıca bu terimler, diğer içeriklerimiz içerisinde geçtiklerinde, okurlarımıza kolaylık olması ve yol göstermesi açısından açılır-kapanır bilgi kutusu olarak gösterilmektedir.

Terim

Kalsiyum

İngilizce

kalsiyum

Açıklama

İnsanlarda toplam vücut ağırlığının %1.5-2'sini oluşturan kalsiyum vücutta en çok bulunan mineraldir. Başta fosfat ile birlikte kemik ve diş yapımına katılmak olmak üzere vücutta birçok farklı reaksiyonda önemli rol oynar(kan pıhtılaşması, kas kasılması, sinir iletimi gibi). Yetersizliğinde genelde kas ve kemik sorunlarına dayanan hastalıklar görülür, bunların en bilinenleri tetani ve osteoporozdur. En önemli kaynakları ise süt ve süt ürünleri, yeşil yapraklı bitkiler ve yağlı tohumlardır.
Simgesi: Ca
Atom numarası: 20
Atom ağırlığı: 40Sencer, E ve Orhan, Y(2005). Beslenme, İstanbul Medikal Yayıncılık, İstanbul.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder