Kalsiyum

Bu içerik, Evrim Ağacı Bilim Sözlüğü dahilindeki bir terimdir. Sözlüğümüzü kullanarak bilimsel terimlerin anlamlarını ve yabancı dillerdeki karşılıkların görebilirsiniz. Ayrıca bu terimler, diğer içeriklerimiz içerisinde geçtiklerinde, okurlarımıza kolaylık olması ve yol göstermesi açısından açılır-kapanır bilgi kutusu olarak gösterilmektedir.

Terim

Kalsiyum

İngilizce

kalsiyum

Açıklama

İnsanlarda toplam vücut ağırlığının %1.5-2'sini oluşturan kalsiyum vücutta en çok bulunan mineraldir. Başta fosfat ile birlikte kemik ve diş yapımına katılmak olmak üzere vücutta birçok farklı reaksiyonda önemli rol oynar(kan pıhtılaşması, kas kasılması, sinir iletimi gibi). Yetersizliğinde genelde kas ve kemik sorunlarına dayanan hastalıklar görülür, bunların en bilinenleri tetani ve osteoporozdur. En önemli kaynakları ise süt ve süt ürünleri, yeşil yapraklı bitkiler ve yağlı tohumlardır.
Simgesi: Ca
Atom numarası: 20
Atom ağırlığı: 40Sencer, E ve Orhan, Y(2005). Beslenme, İstanbul Medikal Yayıncılık, İstanbul.

Partikül

Kolik asit

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Katkı Sağlayanlar

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim