Kaliforniya Sekoyası

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Kaliforniya Sekoyası (Sequoia sempervirens)

Fotoğrafta gördüğünüz iki kişi, ekibimizden 2 arkadaşımız! Yanında durduğumuz devasa canlılar ise, Amerika'nın meşhur Yosemite Parkı'ndaki yine aynı derecede meşhur Kaliforniya Sekoyaları, ya da nam-ı diğer Sequoia sempervirens.

Tür, birçok açıdan "ekstrem"! 1200 ila 1800 yıl arası yaşayabiliyorlar. Kökleri hariç yerden 120 metre yükseğe ulaşabiliyorlar. Gövdelerinin çapı 8 metreyi buluyor. Yani çevreleri tam 25 metre! Kol kola verdiğinde, 15 insan ancak sarılabiliyorlar ağaca. Kesilmeye başlanan yıl olan 1850'lerden önce, 8.500 kilometrekarelik sekoya ormanları olduğu düşünülüyor. Ve kesilen miktar ne kadar dersiniz? Bunun tam %95'i! İçler acısı...

Eğer ki görme şansınız olursa, mutlaka görün deriz. Bizden tavsiyesi. Kendinizi, J.R.R. Tolkien'in Orta Dünyası'nda, entlerin arasında yürür gibi hissedeceksiniz...

Leş Çiçeği

Gökalp Hamamcıoğlu

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim