Jipe Saldıran Timsah ve Çene Basıncı

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Timsahlar, yeryüzünde yaşayan en güçlü çene basıncına sahip hayvanların başında gelir. Öyle ki 25.5 MPa (megapaskal) civarında olan ve hatta bunu aşabilen çene basınçları, dinozorların en meşhurlarından olan T. rex ile yarışabilmektedir. Megapaskalı fiziksel olarak algılamak birazcık zor; ancak ortalama sertlikteki bir eti insan ağzının sadece 1.2 MPa ile deşebildiği düşünülürse, 25.5 MPa daha iyi anlaşılabilir. Bir diğer kıyaslama, "güçleri" ile ön plana çıkan kaplanların sadece 6.9 MPa olan çene basınçlarıdır. 

Aslında bazı ölçümler köpekbalıklarının daha güçlü çene basıncına sahip olduğunu göstermektedir. Örneğin 6.5 metrelik bir büyük beyaz köpekbalığının 27.5 MPa çene basıncına erişebileceği raporlanmıştır; ancak bu ölçüm timsahlar, insanlar, çakallar, kaplanlar gibi birçok hayvanda olduğu gibi doğrudan ölçülmemiş, dolaylı yollarla hesaplanmıştır.

Son olarak, paleontolojik verilerden elde edilen sonuçlarla yapılan analizlere göre günümüzden 66 milyon yıl kadar önce yaşamış olan T. rex isimli dinozorların en kötü ihtimalle (en düşük ölçümlere göre) 53 MPa çene basıncına sahip olduğu düşünülmektedir. Ancak burada, elbette ki, boyutlar da önemlidir. Boyutları oranlayacak olduğumuzda, tatlısu timsahlarının çene basıncının, T. rex ile boy ölçüşebilir olduğu görülmektedir.

Bugüne kadar bildiğimiz en güçlü çene basıncı, ortalama bir limuzin ile aynı uzunlukta olan Deinosuchus cinsi dinozorlara aittir. "Berbat timsah" anlamına gelen bir isme sahip olan bu canavarların çene basıncı 159.2 MPa civarındadır! 
Uzun lafın kısası, eğer ki bir dinozorun ısırığının etkilerini görmek istiyorsanız, bir timsahın ısırığına bakmanız gerekmektedir. Yukarıdaki hareketli görselde izlediğimiz de tam olarak budur!

Hazırlayan: ÇMB (Evrim Ağacı)

Kaynak: NatGeo

Deniz Kestanesi Nedir?

GeoOrbital Bisiklet Tekerleği: Tekerleği Yeniden İcat Etmek...

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim