Japon Makağı

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Japon Makağı (Macaca fuscata)

Sadece Japonya'da bulunan ve Eski Dünya Maymunları'ndan olan bu makak türü, kimi zaman "kar maymunu" olarak da bilinir. Bu türün ilginç yanı, maymunlar infratakımı içerisinde, insanlar haricinde, karlı ve soğuk bölgelerde yaşayan tek maymun türü olmasıdır.

Erkekleri yaklaşık 11.3 kilogram ağırlığında olan türün dişileri 8.4 kilo civarındadır. Erkeklerin boyları 57 santimetre kadar, dişilerinse 52 santimetre kadardır. Türün yüzleri pembe renktedir. Tür, -20 dereceye kadar düşen sıcaklıklara dayanabilir.

Türün son derece zeki olduğu bilinmektedir. Japonya'nın Koshima Adası'nda yapılan bir çalışmada, makakların yemesi için bırakılan tatlı patatesleri toplayan Imo isimli bir makak, bu patatesleri bir nehre götürerek yıkamış ve sonrasında bu patatesi tuzlu suya götürerek batırmıştır. Bu, makaklarda ilk defa gözlenmiş ve davranıştır ve besinin temizlenmesi açısından faydalı olduğunu anlamaları üzerine, diğer makaklar tarafında da öğrenilmiş ve popülasyon içerisine bu davranış yayılmıştır. Sonrasında ise bu gelenek nesilden nesile aktarılmıştır. 

Filmler Sebebiyle Muhtemelen İnandığınız 15 Bilimsel Mit!

Fokun Köpekbalığından Kurtulma Hamlesi

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder