Intraperitoneal Kabak Tomografisi

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bu, 50 yaşındaki erkek bir çiftçinin karın CT (bilgisayarlı tomografi) görüntüsüdür. Çiftçi, yoğun karın ağrısı ile hastaneye kaldırılmıştır. Öncelikle gaz birikimi olduğu düşünülmüş; ancak yapılan incelemeler, bağırsak gaz örüntülerinin karın içerisinde birikmiş bir gaz belirtisi olmadığını göstermiştir. X-ray yeterince bilgi vermediği için CT çekilmesine karar verilen hastanın sorununun peritoneal boşluk içerisine sıkışmış 19 santimetrelik bir kabak olduğu anlaşılmıştır. Hastanın anal yollarla kabağı oraya sokacak kadar sert bir şekilde ittiği, anüs açıklığını yırtarak peritoneal boşluğa kadar ulaştığı öğrenilmiştir. 

 

Kaynak: Radiopaedia

Her Zaman Bir Yolu Vardır!

Hepimiz Yıldız Tozuyuz!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim