Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bu, 50 yaşındaki erkek bir çiftçinin karın CT (bilgisayarlı tomografi) görüntüsüdür. Çiftçi, yoğun karın ağrısı ile hastaneye kaldırılmıştır. Öncelikle gaz birikimi olduğu düşünülmüş; ancak yapılan incelemeler, bağırsak gaz örüntülerinin karın içerisinde birikmiş bir gaz belirtisi olmadığını göstermiştir. X-ray yeterince bilgi vermediği için CT çekilmesine karar verilen hastanın sorununun peritoneal boşluk içerisine sıkışmış 19 santimetrelik bir kabak olduğu anlaşılmıştır. Hastanın anal yollarla kabağı oraya sokacak kadar sert bir şekilde ittiği, anüs açıklığını yırtarak peritoneal boşluğa kadar ulaştığı öğrenilmiştir. 

 

Kaynak: Radiopaedia

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder