İnternette Gördüğünüz Her Şeye İnanmayın, Hele Ki Özlü Sözlere!

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

"Özlü söz endüstrisi" diyebileceğimiz internet üzerinden hayata yön veren, güzel sözler paylaşma furyası öyle bir boyuta geldi ki, pazardan karpuz almak ile ilgili bir sözün bile Einstein ya da bir diğer büyük isim tarafından söylendiği iddia edilmekte ve insanlar da buna hayretler içerisinde kalarak kanmakta...

Bizler de kısa ve net bir şekilde önemli bir mesaj veren, "aforizma" olarak da bilinen özlü sözleri seviyoruz ve bunlardan oluşan bir arşiv yaratmaya çalışıyoruz. Ancak biz bunu yaparken elimizden geldiğince orijinal kaynaklara bakarak gerçekten sözü atfeden kişilere referansta bulunmaya çalışıyoruz, bir sözün sahibi belirsizse bunu belirtmeye çalışıyoruz.

Bugüne kadar incelemelerimiz sonucunda şunu gördüğümüzü söyleyebiliriz: Einstein'a atfedilen sözlerin önemli bir bölümü ona ait değildir!

Şaşırdınız, değil mi?

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder