Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Erkekler, özellikle de genç erkekler arasındaki en meşhur çekişmelerden birisi penis boyuyla ilgilidir. Elbette ki taraflar ne kendilerininkine dair kanıtlar ortaya koymak, ne de bir başkasının kanıtlarını incelemek isteyeceği için, bu çekişmeler laf dalaşı ve "sidik yarışı" diyebileceğimiz düzeyde kalmaktadır. Ancak bilim insanları için penis boyu oldukça ilgi çekici bir çalışma sahasıdır; zira toplum içerisinde özellikle "penis büyütme ameliyatları"na rağbet oldukça, penis boyunun gerçekten de uzatılıp uzatılmaması gerektiğini anlamak önem kazanmaktadır. Zira penislerinin boyutunu büyütmek isteyen erkekler, çoğu zaman saçma sapan kuruntulara inanarak ve yersiz hayal kırıklıklarına ve endişelere kapılarak bu ameliyatlara başvurmaktadırlar. Halbuki kendilerinin penis boyutunda 

Konuyla ilgili net bir şekilde söyleyebileceğimiz ilk şey, ortalama penis boyutlarının sandığınızdan çok daha kısa olduğudur. 2015 yılında yapılan bir meta-analiz çalışması, bugüne kadar konuyla ilgili yayınlanmış, 15.500'den fazla erkeğe dair verilere dayanan 17 farklı makaleyi incelemiş ve insan erkeklerinde ortalama penis boyutlarına dair bir sayıya ulaşmayı başarmıştır. Çalışmanın gösterdiğine göre erekte olmayan bir penisin boyu (penis şaftının kökünden, penis ucu açıklığına kadar olan mesafe) ortalamada 9.14 santimetredir. Yine erekte olmamış bir penisin çevresi (merkezde veya penis kökünde) ortalamada 9.31 santimetredir. 

Tabii ki erekte olmamış penis pek fazla bilgi vermemektedir; zira o haldeyken penisin idrar atımı haricinde pek bir işlevi bulunmamaktadır. Aynı çalışmada ortaya konduğuna göre erekte olmuş bir penisin boyu ortalamada 13.12 santimetre, çevresi ise 11.66 santimetredir. Araştırmada karşılaşılan en kısa penis 4.8 santimetre boya, en uzun penis ise 21.2 santimetre boya sahiptir.

Eğer ki bundan çok farklı boyutlara sahip olduğunuzu iddia ediyorsanız, muhtemelen yalan söylüyorsunuz veya oldukça nadir bulunan birisiniz. Çünkü araştırmaya göre her 100 erkekten sadece 5 tanesinin penis boyu 16 santimetre ve üzerindeyken, yine her 100 erkekten sadece 5 tanesinin penis boyu 10.1 santimetre ve altındadır. Bir diğer deyişle, %90 ihtimalle penisinizin erekte olmuş hali 10.1-16 santimetre arasındadır. 

Bu konudaki şehir efsanelerinden bir diğeri ise vücudun başka uzunluklarına bakarak penis boyuna dair çıkarımlarda bulunabileceğimiz safsatasıdır. Şans eseri bir kişinin kol uzunluğu ya da ayak büyüklüğü ile penis boyu arasında bir ilişki olabilir; ancak yapılan meta-analize göre kilo, orta parmak uzunluğu ve ayak büyüklüğü ile penis uzunluğu arasında istatistiki olarak anlamlı hiçbir ilişki bulunmamaktadır. Sadece boy uzunluğu ile penis uzunluğu arasında bir ilişki var gibi gözükmektedir (uzun erkeklerin penisleri de daha uzun olmaktadır ve tam tersi); ancak araştırmanın yazarı Dr. David Veale'ye göre bu ilişki de son derece zayıftır.

Son olarak, tabii ki "kadın tercihi" konusu üzerinde durulmalıdır. Bu konuda farklı araştırmalar farklı sonuçlar verse de, genel olarak çalışmaların gösterdiği üzere "daha uzun daha iyidir" mantığı muhtemelen geçersizdir. Dr. Veale'nin belirttiğine göre kadınların %85'inden fazlası penis boyutunu cinsel tercihlerinde bir kriter olarak kullanmamaktadır. Hatta fizyolog Dr. Brandy Engler'e göre kadınlar genellikle daha kısa penisli erkekleri tercih ediyor bile olabilir! 

Bunun biyolojik sebepleri de açıktır: Penis boyu, sperm kalitesi ile ilgili herhangi bir bilgi vermemektedir; dolayısıyla daha uzun penislerin seçilmesi için herhangi bir sebep bulunmamaktadır. Dahası, daha uzun penisler daha iyi penetrasyon anlamına da gelmemektedir; zira genellikle sperm penisi fışkırarak terk eder ve vajina kanalı içerisindeki mesafeyi bu şekilde kolaylıkla olabilir. Son olarak, belki de modern hayatta hepsinden önemlisi, seksten alınan keyfin penis boyutları ile doğrudan bir alakası bulunmamaktadır; zira doğru pozisyon seçimi ve doğru hareketlerle en kısa penisli erkekler bile partnerlerini rahatlıkla tatmin edebilmektedirler. 

Tüm bunlar bir araya geldiğinde, penis boyuyla ilgili birçok hurafenin daha ziyade erkeklerin birbirlerini hor görme veya kendilerini üstün gösterme merakından kaynaklandığı görülebilir. Bu, öyle bir hal almıştır ki, dişilerin tercihlerinin bile erkekler tarafından gerçeklerden saptırılması mümkün olmuştur. Penislere, çalışma prensiplerine, evrimine ve özelliklerine dair daha fazla bilgi sahibi olarak bu gereksiz atışmaların önüne nihai olarak geçmemiz mümkün olabilir. 

 

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. Telegraph
  2. Men's Health

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder