İnsanlar, Şempanzeler ve Evrim

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

İnsanlar şempanzelerden mi geldi? Hayır!

Evrim hakkındaki genel yanılgılardan biri de insanların şempanzelerden evrimleştiğidir. Bu kesinlikle doğru değildir. Evrim, Dünya üzerindeki bütün canlı türlerinin ortak ataları paylaşmasına dayanır. Modern türler, bu ortak atalardan ayrılarak evrimleşmişlerdir. Hiçbir modern tür (insan gibi), hiçbir diğer modern türden (şempanze gibi) evrimleşmemiştir. İnsan ve şempanzeler çok yakın akrabadırlar. İnsan DNA'sının dizilimi, şempanzeler ile %98.77 oranında aynıdır. Araştırmalara göre insanlar ve şempanzeler, 6-7 milyon yıl önce yaşamış olan bir ortak atadan evrimleşmiştir.

Kutup Değiştiren Dünyamız!

Afrika Sengisi

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder