İnsandışı Hayvanlarda ''Siyasi Seçimler''

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Siyasetin en dinamik olaylarından birisi kuşkusuz "seçimler"dir. İnsanlarda siyasi seçim döneminin nasıl geçtiğini çok iyi biliyoruz; tekrar anlatmanın gereği yok. Peki ya diğer hayvanlarda? İnsan-dışı hayvanlarda "siyasi seçimler"e benzetilebilecek olaylar yaşanıyor mu? Cevap, tabii ki, evet!

Yönetim biçimi erkek hiyerarşisine dayanan şempanzeler için “kaba kuvvet” bir sosyal grubun başı olmak için hayli önemli. Ama kazanılan bu liderlik statüsünün devamı için “politik” olmak gerektiğinin de farkındalar. Bunu birbirlerini tımar ederek kurdukları ittifaklar (yeni arkadaşlıklar) sayesinde yaparlar. “Sen benim sırtımı kaşı, ben de senin sırtını” olarak özetleyebileceğimiz bu “karşılıklı özgecilik/fedakarlık” davranışı, özellikle grup lideri olmak isteyen erkeklerde daha belirgin. Kavga durumunda veya lider olarak kendi iktidarlarına karşı bir “darbe” girişiminin başarılı olabileceğini sezinlediklerinde, arkadaşlarını yardıma çağırırlar. Bunun sonucunda, iktidardaki grup ya yerini iyice sağlamlaştırmış ya da devrilmiş olur. 

Acaba arıların “siyaset dünyası” nasıl? Bir arı uygun bir yuva bölgesi arayışından sonra, bulduğu bölgenin konumunu yuvadaşlarına anlatmak için o meşhur arı dansını yapar. Buldukları yuva alanının elverişsiz olduğunu düşünenler danslarını derhal sona erdirir; önerdikleri yuvanın uygunluğunda ısrar edenler ise uzun uzun avazları çıktığı kadar vızıldayıp etraflarına en fazla sayıda takipçi toplarlar. Bu takipçiler (bir nevi politik aktivistler) yeni bir yuva “dava”sında ezici çoğunluk sağlanana kadar dans ederler. 

Şimdi de hiyerarşinin olmadığı barışçıl bir hayvan topluluğu düşünün! İşte size örümcek maymunları. O kadar barışçıllar ki kendi aralarında asla kavga etmeyip ancak dışarıdan bir tehdit olduğunda şiddete yöneliyorlar.

Bir yazının daha sonuna geldik. Ancak yeni bir şeyler öğrenmeye devam etmek isterseniz, sizin için seçtiğimiz şu videomuza göz atabilirsiniz:

En Çok İzlenen Son Videomuz Abone Ol Rastgele

Cep Telefonları ve Kablosuz Cihazlar Kanser İle Bağlantılı‏ Olabilir Mi?

Kan Hücrelerini Değiştirerek Hastalıkları Yenmek...

Yazar

Ayşegül Şenyiğit

Ayşegül Şenyiğit

Yazar

Evrim Ağacı'nın genel editörü, popüler bilim yazarı ve çevirmenidir. İstanbul Üni. İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunudur. Yıldız Teknik Üni. Yabancı Diller Yüksek Okulunda İngilizce öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder