Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

image

M.Ö. 5. yüzyılın başlarında Kartacalı Hanno altmış yedi gemiden oluşan bir filoyla Batı Akdeniz’e yelken açtı. Her geminin 50 kürekçisi vardı ve gemiler toplamda 30 bin erkek ve kadın taşıyordu. Ya da en azından Tanrı Baal’a adanmış tapınaklardan birinin duvarına yazılmış Periplus adlı kronikte iddia edilen buydu. Cebelitarık boğazından geçtiler ve güneye doğru yol adılar, Fas’taki Agadir şehri de dahil olmak üzere, Batı Afrika Sahillerinde şehirler kurdular. Hanno hipopotamlar ve timsahlarla dolu bir yere geldi. Burada pek çok insan grubu vardı, bazıları çobandı, bazıları vahşiydi, bazıları arkadaş canlısıydı ve bir kısmı da mesafeliydi. Fas’tan getirdiği tercümanlar burada konuşulan dili anlayamıyordu. Günümüzde Senegal, Gambiya ve Sierra Leone olarak bilinen bölgelere doğru yolculuğuna devam etti. Ateşi “göğe” erişen büyük bir dağın yamacından geçti. Dağdan gece ve gündüz hiç durmadan ateş nehirleri denize akıyordu. Bahsedilen büyük ihtimalle Niger Nehri’nin deltasının doğusunda kalan Kamerun Yanardağı’dır. Dönmeden önce Hanno, Kongo’ya kadar gitmiş olabilir. 

Periplus’un son 18 kısa paragrafında Hanno dönmesine yakın Afrika göllerinden birinde bir ada bulduğunu anlatır. Ada,"(...)vahşi insanlarla doluydu. Çoğunluk tüylü vücutlara sahip kadınlardan oluşuyordu. Tercümanlar onlara “gorilla” diyordu."

Erkekler sarp kayalıklara kaçarak, taşları yuvarlamaya başlar ama kadınlar o kadar şanslı değildir.

"Üç kadın yakaladık… ısırdılar ve tırmaladılar… ve bizi izlemek istemediler. O yüzden onları öldürmek zorunda kaldık ve derilerini yüzüp Kartaca’ya götürdük."

Modern çağın bilginleri bu kuşatılmış varlıkların şempanze ya da goril olduğunu düşünmektedir. Özellikle erkeklerin taş atıyor olması bize şempanze olduklarını düşündürtüyor. Periplus insan ve büyük maymun karşılaşmasına dair en eski kaynaktır. 

Yazan: Carl Sagan ve Ann Druyan

Evrim Ağacı Notları:

1- Hanno’nun keşif gezisi için 3 numaralı kaynağa bakınız.

2- Hanno ve adamlarının hangi maymun türünü katlettiği üzerine 4 numaralı kaynağa bakınız.

Kaynaklar ve İleri Okuma
  • Carl Sagan, et al. (2019). Atalarımızın Gölgesinde. ISBN: 9786050204179. Yayın Evi: Say Yayınları.
  • Jacques Ramin. (2019). The Periplus Of Hanno. ISBN: --. Yayın Evi: British Archaeological Reports, Supplementary Series 3 (Oxford: 1976).
  • William Coffmann McDermott. (2019). The Ape In Antiquity. ISBN: --. Yayın Evi: Baltimore: Johns Hopkins Press, 1938 Sf: 51-55.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder