İnka Sumrusu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

İnka Sumrusu (Larosterna inca)

İnka Sumrusu, Sumrugiller (Sternidae) ailesinden bir kuş türüdür. Eskiden bir martı alt ailesi olan Laridae içerisinde kabul edilmetkeydi. Günümüzdeki modern analizler, sumrugillerin süpürücüler ve martılar ile yakın akraba olduklarını göstermektedir.

İnka Sumrusu'nu meşhur yapan özellik ise gagasının iki yanında uzanan bıyık benzeri tüy yapısıdır. Peru ve Şili'de bulunan türün koyu gri bir vücudu, kırmızı-turuncu bir gagası ve aynı renk ayakları bulunur.

41 santimetrelik boyuyla oldukça büyük bir sumru olan bu türün hem erkekleri, hem de dişileri "bıyıklıdır". Ancak yetişkinlerde bulunan bu bıyıklı tüy yapısı yavru kuşlarda bulunmaz. Bu bıyıkların zamanla oluştuğu bilinmektedir.

Ançuvez gibi ufak balıklarla beslenen bu tür, 4 haftalık bir kuluçka süresine sahiptir ve  doğan yavrular 7 hafta kadar yuvadan ayrılamazlar. Birçok diğer sumru gibi İnka Sumruları da avlarını havada tespit eder ve suya dalarak avlar. Ayrıca İnka Sumruları'nın seslerinin de kedi miyavlamasına çok benzemesi, ilginç bir özelliktir.

 

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. BirdLife International (2012). "Larosterna inca". IUCN Red List of Threatened Species. Version 2012.1. International Union for Conservation of Nature. 
  2. Inca Tern Fact Sheet, Lincoln Park Zoo

Parçalı Yarasa

Glyptodon

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler
  • Anasayfa
  • Gece Modu

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim