Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Columbia Üniversitesi'nde görev alan dünyaca ünlü iklim bilimciler, giderek değişen Dünya dengelerine dikkat çekmek amacıyla 2014 takvimi hazırladı. Takvimde her bir ay için ayrı ayrı pozlar veren bilim insanları, hem kendilerini ve çalışmalarını popüler hale getirme, hem de insanların dikkatini iklim bilimine çekmeyi hedefliyorlar. Takvimin yaprakları şu şekilde:

Peter deMenocal (Ocak): DeMenocal, derin deniz çökeltilerini kullanarak evrimsel sürecin köşebaşı taşlarının büyük iklimsel değişimlerle ilintili olduğunu göstermeye çalışıyor. Fotoğrafta Doğu Afrika'daki bir savana yer alıyor.

 

Alessandra Giannini (Şubat): Giannini, Sahel'deki kuraklıkların deniz yüzey sıcaklıklarının değişimine bağlanabileceğini gösterdi. Fotoğraf Sahra Çölü'nü gösteriyor.

 

 

Jason Smerdon (Mart): Smerdon iklim modellerinin on yıllardan yüz yıllara kadar uzanan bir zaman skalasındaki performansından yola çıkarak gelecekteki küresel ısınma değerlerini tahmin etmeye çalışıyor. Fotoğrafta bir matriks içerisinde görülüyor.

 

 

Tufa Dinku (Nisan): Dinku, Afrika'ya ait iklim ve hava durumu verilerinin ulaşılabilirliğini ve kullanım alanlarını arttırmaya çalışıyor. Ayrıca bu kıtadaki iklim, ziraat ve hastalık ilişkileri üzerine çalışıyor. Fotoğraf Etiyopya'dan bir kareyi gösteriyor.

 

 

Lisa Goddard (Mayıs): Goddard, gelecek birkaç on yıldaki iklim modeli tahminlerinin güvenilirliğini arttırmaya çalışıyor. Böylece bu veriler, gelecekteki yasaların belirlenmesinde kullanılabilecek. Fotoğrafta, Şili'deki Puclaro Rezervuarı gözüküyor.

 

 

Anthony Barnston (Haziran): Barnston Pasifik Okyanusu'ndaki El Nino-Güney Osilasyonu şablonlarının kuraklık ve selleri nasıl etkilediğini inceliyor. Fotoğrafta Uluslararası İklim ve Toplum Merkezi'ndeki bir hava raporu gözüküyor.

 

 

Richard Seager (Temmuz): Seager okyanus sıcaklıklarının geçmiş, bugün ve gelecekteki değerlerinin karalara düşen yağmur miktarlarına olan etkisini inceliyor. Fotoğrafta Batı Amerika'daki bir çiftlik alanı gözüküyor.

 

 

Katia Fernandes (Ağustos): Fernandes batı Amazon'daki yangın aktivitesini tahmin etmemizi sağlayan ilk modeli geliştirdi. Bunu, kuraklık ve Atlas Okyanusu sıcaklıklarına bağlamayı başardı. Fotoğrafta, kül olmuş bir Amazon ormanı gözüküyor.

 

 

Michela Biasutti (Eylül): Biasutti tropik bölgelerdeki yağışların konumunu ve yoğunluğunu kontrol eden faktörler üzerinde çalışıyor. Fotoğrafta Batı Afrika'dan bir kare gözüküyor.

 

 

Dorothy Peteet (Ekim): Peteet çökelti merkezleri ve bitki kalıntılarını inceleyerek geçmişteki iklim değişimlerinin büyüklüğünü ve hızını tespit etmeye çalışıyor. Fotoğrafta New York eyaletindeki bir bataklık gözüküyor.

 

 

Brendan Buckley (Kasım): Buckley yaşayan ve ölü ağaçların yaş halkalarını sayarak Dünya'nın farklı bölgelerindeki belirli alanların sıcaklık tarihlerini ortaya çıkarmaya çalışıyor. Fotoğrafta Kamboçya Angkor'da bulunan tapınak kalıntıları gözüküyor.

 

 

Nicolas Viguad (Aralık): Viguad küresel iklim modellerini kullanarak yerel atmosferik döngü tahminlerini geliştirmeye çalışıyor. Bu sayede yarı kurak iklimlerdeki yağış miktarı tahminlerini güçlendirmeyi hedefliyor. Fotoğrafta Kuzey Afrika'daki bir kum fırtınası gözüküyor.

 

Fotoğraf Kredileri: Charlie Naebeck

Kaynak: Scientific American

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/07/2019 05:49:05 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1813

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder