Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

İki Primat Yavrusu Arasında Temas...

Sol Tarafta: Mandrillus sphynx (Mandril) türü bir maymun yavrusu ve babası

Sağ Tarafta: Homo sapiens (Modern İnsan) türü bir maymun yavrusu

Mandriller, Cercopithecidae (Eski Dünya Maymunları) ailesinden bir maymun türüdür. Kamerun, Gabon, Ekvator Ginesi ve Kongo'da yaşarlar. Soyları, tükenme tehdidi altındadır. Erkekleri, Cinsel Seçilim sebebiyle kazandıkları renkli yüzlere sahiptir. İki cinsiyetin de uzun bir burun/ağız yapısı vardır. Darwin, Mandrilleri "Primatlar'ın en renklisi" olarak tanımlamıştır.

İnsanlar ise, bilindiği gibi, Hominidae (İnsansı Maymunlar) ailesi içerisinden bir maymun türüdür ("maymun" kelimesinin bilimde Simiiformes infratakımı için kullanılan bir taksonomik birim olduğunu ve insanın da bu infratakım içerisinde bulunduğunu hatırlayınız). Soyu tükenme tehlikesi altında olmaktan çok uzak olduğu gibi, Dünya'nın bütün noktalarına yayılarak, giderek çoğalan bir popülasyon yapısına sahiptir. Genel olarak, Dünya'daki birçok güzel, kötü ve çirkin şeyin sebebidirler.

Eski Dünya Maymunları ile İnsansı Maymunlar, birbirlerinden 25-23 milyon yıl öncesinde ayrılmışlardır. Son ortak ataları olabilecek birçok tür keşfedilmiştir. Ancak bunlardan en güçlü aday, Saadanius hijazensis türüdür ve 29-24 milyon yıl önce yaşamıştır.

 

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. NatGeo
  2. Wikipedia Mandrill

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder