Higgs Bozonu Bulunamadı Mı? Haber Yapılan Şüpheler Yerinde Mi?

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Kasım 2014 ayı içerisinde Higgs Bozonu'nun bulunmadığına veya bulunanın Higgs Bozonu olup olmadığından emin olunamadığına yönelik, özellikle popüler medyada bazı haberler yapıldı. Tıpkı BICEP2 aracılığıyla tespit edilen kütleçekim dalgalarıyla ilgili iddialarda olduğu gibi, Higgs Bozonu'nun da aslında bulunmamış olabileceği iddia edildi. BICEP2'de gerçekten de bazı soru işaretleri var; ancak Higgs Bozonu'yla ilgili iddiaların tamamı temelsiz argümanlardan oluşuyor. Evet, buluntularla ilgili bazı ilgi çekici araştırmalar var; fakat bu araştırmaların hiçbiri, Peter Higgs'in evini basıp, muhteşem öngörüsünün doğrulanmasından ötürü verilen Nobel Fizik Ödülü'nü elinden almayı gerektirecek içerikte değil.

Konuyla ilgili gürültünün büyük bir kısmı, Physical Review D dergisinde yayımlanan bir makalede, araştırmacıların CERN'de bulunan şeyin, herhangi bir diğer parçacık değil de, Higgs Bozonu olduğuna dair yeterli verinin bulunmadığını iddia etmelerinden kaynaklanıyor. Tıpkı BICEP2 verilerinin, kütleçekim dalgaları mı, yoksa sıradan bir başka gözlem mi olduğunun ayırt edilememesinden kaynaklı tartışmalarda olduğu gibi... Ancak Higgs Bozonu vakasında, böyle bir durum söz konusu değil. Makalenin ileri sürdüğü "alternatif parçacıklar", bilindik Standart Model'in "teknikolor" adı verilen bir uzantısından geliyor. Bu isim, parçacık fiziğinin standart modeli dahilinde, proton ve nötronları oluşturan kuarkların güçlü çekirdek "renkleri" ile etkileşmelerinden ötürü verilen bir isim. Teknikolor modelleri, bilindik renk modellerinin geliştirilmiş versiyonları. Bu yüzden "teknikolor" deniyor.

Teknikolor modelleri, standart modeldeki bazı sorunları halletmek için geliştirildi. Örneğin zayıf çekirdek kuvveti altında simetrinin bozulması gibi...  Standart model içerisinde Higgs Alanı, bir "kütle mekanizması" olarak görev almaktadır. Fakat teknikolor modelleri içerisinde cisimlere kütle kazandıran şey, Higgs Alanı değil, "teknikolor ölçü parçacıkları" adı verilen parçacıklardır. Tüm bunlar oldukça karmaşık konulardır; ancak bilmeniz gereken, teknikolor modelleri içerisinde Higgs bozonuna yer olmamasıdır ve cisimlerin kütlelerinin başka şekillerle açıklandığıdır.

Fakat Higgs bozonunu bulduğumuzu söylüyor olmamız ve hatta buna bir Nobel Ödülü veriyor olmamız, teknikolor modellerinin hatalı olduğu anlamına mı gelir? Tabii ki böyle olmak zorunda değil, ki işte söz konusu makalenin ele aldığı konu da bu. Teknikolor modelleri içerisinde Higgs bozonu temel bir parçacık olarak yer almasa da, teknikolorların Higgs'e benzer bileşik parçacıklar oluşturabilmeleri için bazı yollar mevcut. İşte yazarlar buna "tekni-Higgs" adını veriyorlar. Tıpkı bir proton, kuarklardan oluştuğu gibi; tekni-Higgs de tekni-kuarklardan oluşuyor.

Makale yazarlarının ileri sürdükleri nokta, elimizdeki bulguların Higgs ile tekni-Higgs'i birbirinden ayırmamıza yetmeyecek olduğudur. Evet, bu doğrudur. Ancak bunun, Higgs parçacığının gerçekten var olduğu üzerine şüphe düşüren hiçbir tarafı yoktur. Bunun iki sebebi var: ilki, eğer ki makalenin iddia ettiği geçerli olsaydı bile, tekni-Higgs'in varlığı da, Higgs'in varlığını doğrulardı. İkincisiyse, teknikolor modelleriyle ilgili teorik bir altyapı bulunsa da, bugüne kadar pratik olarak ispatlanmış modeller değildir.

Bu tür araştırmalar elbette faydalıdır; bu sayede göremediğimiz şeyleri görmemiz sağlanır, elimizdeki verileri tek yönlü yorumlamamızın önüne geçilmiş olur. Ancak konuyu tam olarak bilmeden büyük iddialar ileri sürmek, insanların aklını karıştırıyor olması bakımından doğru değildir. Şu ana kadar elimizdeki bulguların Higgs bozonunu keşfetmediğimizi düşündürecek hiçbir tarafı yoktur.

Kaynak: Brian Koberlein

Fokların Penguenlere Tecavüz Ettiği Tespit Edildi!

Şarj Aletlerinizdeki Şu Siyah Kutucuk Da Nedir?

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim