Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Hangimiz yeri geldiğinde bu kadar olmasa da buna benzer çılgınlıklar yapmadık ki? :) Eğer merak ediyorsanız, tahmin edeceğiniz üzere, burada gösterilenin çalışması mümkün değildir. Eski bir bilgisayar kasasını gördüğümüz bu fotoğrafta bağlantı yapılmaya çalışılan girdi noktası (port) DB-25 adı verilen bir sokettir ve yazıcıların bağlanması için kullanılmaktadır. Birkaç dönüştürücüden geçirilerek bağlanmaya çalışılan cihaz ise bir USB'dir. 

Bunun haricinde kullanılan bağlantı kablolarının kullandığı voltajlar da birbirinden farklıdır. Buna bağlı olarak bağlantı ve iletişim protokolleri de değişebilmektedir. Örneğin, ilk bağlantı sadece erkek ucu dişi uca çevirmektedir; bu bakımdan herhangi bir sakınca yoktur. Öte yandan ikinci ara bağlantı özellikle modemlerde kullanılan seri iletişim yöntemini kullanmaktadır. Bu sıkıntıdır, çünkü en uçta bağlanan DB-25 portu paralel iletişim yöntemini kullanmaktadır (tek tek göndermek yerine, bir seferde birden fazla veriyi göndermektedir). Bir sonraki ara bağlantı DB9 seri kablosunu PS/2 fare ya da klavye adaptörüne dönüştürücü bağlantıdır. USB'den gelen veriler, fare veya klavyeden tamamen farklı olduğu için, bilgisayar bunları değerlendiremeyecektir.

 

Kaynak: reddit

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder