Her Çiçek Dalında Güzeldir

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

"Her çiçek dalında güzeldir." lafını epey ciddiye alan bu karikatürde, günlük olay ve olguların temelinde yatan süreçlere baktığımızda ne kadar tuhaf şeylerle karşılaştığımızı bir kez daha görüyoruz. Çiçek alıp vermek bizler için o kadar içselleşmiş, o kadar sıradan, o kadar normal bir davranış ki; o davranışın arkasında yatan nedeni görmüyoruz. Halbuki sevdiğinize ya da etkilendiğiniz kişiye çiçek almak, kuşların ya da diğer memeli hayvanların karşı cinsiyeti etkilemek için güzel ve parlak nesnelerden yuvalar yapma, süsler hazırlama, hediyeler verme davranışlarından hiç de farklı değil. Elbette ki kültürel bir ürün olan kapitalizmin bu tip davranışları pohpohlamasının ve bunları "norm" haline getirmesinin de çok fazla rolü var bu tip davranışlarda; ancak özünde zaten yapılan, biyolojik içgüdülerimize oynayarak bizleri manipüle etmek...

Bir dahaki sefere, belki de bir çiçeğin koparılmasına destek olmak yerine, sevdiğinizi bir kır bahçesine götürmeyi seçebilirsiniz. Eminiz çok daha etkileyici bir deneyim olacaktır.

Türkiye'yi ABD'de Temsil Eden Kalsedon Robot Ekibi (FIRST Robot Yarışması)

Primatlar: İnsanın Yaşayan En Yakın Akrabaları

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim