Her Canlı İçin Bilim!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Görseldeki deniz kaplumbağasının adı Yu. Yu, köpekbalığı saldırısına uğradıktan sonra 2 yüzgecini de yitirdi. Ancak bilim, onun da yardımına koştu. Batı Japonya'da bulunan Kobe'deki akvaryumun küratörü Naoki Kamezaki önderliğindeki bilim insanları, ona yapay yüzgeçler takarak yeniden yüzebilmesini sağladılar. Yu, şu anda, normale yakın bir şekilde yüzebiliyor.

Yu 96 kilogram ağırlığında, 24 yaşında ve 82 santimetrelik bir kabuğa sahip. Sağ yüzgeci %30, sol yüzgeci de %50 oranında kopmuş. Araştırmacılar Yu için 2008'den beri en uygun yapay yüzgeçleri geliştirmeye çalışıyorlar. Şu anda Yu'da takılı olan yüzgeçler 27. denemeye ait. Öncekiler oldukça sancıya neden oldu, ancak bu yeni çift oldukça iyi olmuşa benziyor. 

Görüldüğü gibi bilim, sadece insanlara değil, tüm türlerin iyiliğine çalışıyor.

 

Kaynak: Telegraph

Orgazm ve Beyin

Yaşam Kuyruklu Yıldızlarla Mı Dünya'ya Taşındı?

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim