Güz Ağsolucanı

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Her canlı, kendince özelleşmiş bir diyete sahiptir. Yani her canlı, her canlıyı yemez. Ancak bazı türlerin diyeti, diğerlerine göre geniş olabilir. Diyeti sadece belli tip ve sınırlı sayıda canlıyı kapsayan türlere "özelciler" veya "uzmanlar" adı verilir. Bu canlılar, sadece belli tip canlıları yiyebilirler ve diğerlerini avlamazlar ya da onlarla beslenmezler. Buna karşılık, diyeti daha geniş olan türlere "genelciler" adı verilir. Evrim yasalarından ötürü özelleşmiş diyete sahip olan özelciler, genelcilere göre çok daha hızlı bir evrimsel değişime tabidirler. Bunun temel sebebi, kısıtlı diyetlerinden ötürü, bu sınırlı sayıda besine ulaşmak zorunda olmaları ve bu durumun türler üzerinde daha ciddi bir seçilim baskısı oluşturmasındandır. Bu sayede, çok daha hızlı bir şekilde değişen ortamlara adapte olabilirler.

Güz ağsolucanı olarak bilinen Hyphantria cunea türü (Lepidoptera içerisindeki Arctiidae ailesine aittir), muhtemelen gezegenimiz üzerindeki en geniş diyete sahip türdür. Larvaları, toplamda 636 farklı bitki türüyle beslenebilir. Bu sayı, bugüne kadar rekoru elinde tutmuş olan çingene güvesini ve Japon böceğini de geride bırakmaktadır.

 

Görsel: İG

Bir yazının daha sonuna geldik. Ancak yeni bir şeyler öğrenmeye devam etmek isterseniz, sizin için seçtiğimiz şu videomuza göz atabilirsiniz:

En Çok İzlenen Son Videomuz Abone Ol Rastgele

Viktoryen Dönem'de Ölülerle Fotoğraf Çektirme Geleneği

Gizmo

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder