Günün Işıklarına Göre İç Saatlerimizi Ayarlamak

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Yapılan yeni bir araştırmaya göre beynimizdeki biyolojik saat, günün hangi saatinde olduğumuzu gökyüzünün ve genel olarak gözümüze gelen ışıkların rengine bağlı olarak anlayabiliyor. Bu saat algısı, canlıların fizyolojisini ve davranışlarını doğrudan etkileyebiliyor. Araştırma, gün doğumu ve batımındaki renk değişimine bağlı olarak iç saatlerimizin çalışmasını etkileyen sinirsel bir mekanizmayı bilim tarihinde ilk kez açığa çıkardı. 

Kısırlık ve Liderlik

Ortalama Seks Süresi ve Erken Boşalma

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim