Güneş Hortumları

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Sizce bu nedir?

Bu bir Güneş hortumu (solar tornado). Güneş'in yüzeyinde oluşan bir hortum olarak düşünebilirsiniz. Yalnız ufak bir detay verelim: Fotoğrafta gördüğünüz bu hortumun büyüklüğü Dünya'nın büyüklüğünün tam 5 katı! Bu hortumların dönüş hızı ise, Dünya üzerinde bildiğimiz en kuvveti hortum olan 150 km/h hıza göre binlerce kat hızlı: yaklaşık olarak 300.000 km/h. Yani bahsettiğimiz, Dünya'nın 5 katı büyüklüğünde olup, binlerce kilometre hızla kendi etrafında dönen Güneş hortumları!

Bizi ısıtan bu dev küre, pek de masum ve sakin değil. Her an yok etmeye programlı bir canavar gibi aslında. Daha önceden birçok gezegenin atmosferini bir çırpıda silip atmaya yetecek patlamalara neden oldu.

Sıradaki Dünya olabilir mi? Neden olmasın?

Galyum (Gallium)

Güneş'in Büyüklüğü

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder