Gözlerinden Kan Fışkırtan Kertenkeleler!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Özellikle Phrynosoma cinsine ait boynuzlu kertenkeleler, korkutuldukları zaman gözlerinden kan fışkırtırlar. Bu kan, 1 metre kadar uzağa ulaşabilir. Bu kan içerisinde halihazırda bulunan kimyasallar, tehlike unsurunu şaşırtır ve ayrıca, özellikle de köpekgil ve kedigil olan avcıları için tadı da oldukça kötüdür. Yapılan çalışmalarda yırtıcı kuşların bu kandan veya tadından etkilenmedikleri gösterilmiştir.

Kertenkeleler bunu yapabilmek için kafalarındaki kan basıncını düşürür, göz açıklıklarının etrafındaki kan basıncını yükseltirler. Bu tip bir savunma mekanizması, birkaç diğer kertenkelede daha evrimleşmiştir. Bu durum, bu sıradışı niteliğin pek de nadir olmadığını göstermektedir. 

Kaynak: BBC

C Vitamini ve Mikroskop

Neil Armstrong ve NASA Başvurusu

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder