Freddie Mercury

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Freddie Mercury, Queen isimli İngiliz grubunun 1946-1991 yılları arasında yaşamış efsanevi vokalidir. Sayısız ilginç özelliğinin yanı sıra, sahnedeki rahatlığı, gösterişli giyim tarzı ve coşkulu doğasıyla bilinmektedir. Daha önemlisi, 4 oktava yayılan sesi sayesinde, insanlık tarihinin gördüğü en güçlü vokalleri yazmayı ve söylemeyi başarmıştır. MTV, Rolling Stone, Blender, Classic Rock, All Music gibi müzik devleri tarafından düzenlenen sayısız listede, tarihin en başarılı vokalleri listesine girmeyi başarmıştır. Ne yazık ki AIDS teşhisi konulan Mercury, 24 Kasım 1991'de HIV nedeniyle oluşan bronkiyal zatürre nedeniyle hayatını yitirmiştir.

Aynı zamanda soyadının "cıva" anlamına geliyor olması, bu hoş görselin yaratılmasını mümkün kılmıştır. Hg, cıvanın periyodik cetveldeki kısaltmasıdır. Daha önceden "hydrargyrum" olarak isimlendirildiği için, kısaltması "Hg" olarak kayıtlara geçmiştir. 

"Bohemian Rhapsody", "Killer Queen", "Somebody to Love", "Don't Stop Me Now", "Crazy Little Thing Called Love" ve "We Are the Champions" gibi efsane şarkıları bize kazandıran bu renkli kişiliği hasretle anıyoruz.

Telomerlere Bakarak Kanseri Tahmin Edebiliriz!

HIV’e Karşı Geliştirilen Bir Molekül, Virüsleri Savunmasız Kılıyor!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder