Foton Küresi

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Foton küreleri Evren'deki en ilginç olgulardan birisidir. Genellikle karadelikler gibi aşırı yüksek kütleçekim kuvvetine sahip cisimlerin etrafında oluşan bu küreler, kütleçekim nedeniyle uzay-zaman dokusunun bükülmesi sonucunda ışığın küresel bir yörüngede gitmeye zorlanmasıyla meydana gelirler. Bu yapılar öylesine ilginç sonuçlara gebedir ki! Örneğin bir foton küresinin içinde durup bir yöne doğru bakacak olursanız, kafanızın arkasını görebilirsiniz; çünkü kafanızın arkasından yansıyan fotonlar tam bir küresel yörüngeyi izleyip gözünüze ulaşabilecektir!

Kaynak: NASA

Matematikteki Bilinmeyen Olarak Kullanılan ''x'' Harfi Nereden Geliyor?

Aldebaran ve Gliese 581 Parlaklık Kıyaslaması

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder