Fotoğraflarda Kendimizi Neden Güzel Bulmayız?

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

- Şu fotoğrafımda çok tuhaf gözüküyorum! Sanki, bu ben değilim.  

- Hayır, bence gayet hoş çıkmışsın.

Bu konuşmada fotoğraftaki görüntünüzü beğenmeyen kişi sizseniz, belki de karşınızdaki kişinin sizi üzmemek adına ufak bir yalan söylediğini düşünebilirsiniz. Peki, bu olumsuz düşüncenizin sizin fotoğraftaki ifadenizle ya da görünüşünüzle ilgili olmayabileceğini ve beyninizin sizi yanıltıyor olabileceğini hiç düşündünüz mü? “Salt Maruz Kalma Etkisi” adındaki bu psikolojik olgu, kabaca, bir şeyi ne kadar sık görürsek ya da ona ne kadar sık maruz kalırsak (ki bunlar yüz ifadeleri olabileceği gibi şekiller veya sloganlar da olabilir) onunla ilgili olumlu tepkiler geliştirdiğimizi söylüyor. Diğer bir deyişle, reklamcılıkta bir ürün ya da marka ile ilgili tüketici davranışını bilinçdışı etkilemek için de kullanılabilen bu etki, belli bir yönde “tercih” geliştirmemize sebep oluyor. 

Kendimizi sıklıkla aynada gördüğümüzden beynimiz, yani biz, aynadaki (ters) görüntümüzü görmeye alışkınızdır. Ve dolayısıyla yüzümüzle ilgili küçük asimetriler de dahil bu görüntüyü kanıksamış olduğumuz için, “fotoğraftaki biz”e kıyasla “aynadaki biz”e dair daha olumlu hislere sahibizdir. Ancak diğer insanlar ya da bir fotoğraf makinesi bizi ayna görüntümüzle görmezler. Bu nedenle bizim güzel bulmadığımız kendi fotoğrafımız, diğer insanların görmeye alışkın oldukları görüntü olduğu için onlara daha cazip gelebilir. 

 

Görsel: ÇMB

Birden Fazla İşi Aynı Anda Yapmak...

Yaşlı İnsanların Kulakları Neden Büyüktür?

Yazar

Ayşegül Şenyiğit

Ayşegül Şenyiğit

Yazar

Evrim Ağacı'nın genel editörü, popüler bilim yazarı ve çevirmenidir. İstanbul Üni. İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunudur. Yıldız Teknik Üni. Yabancı Diller Yüksek Okulunda İngilizce öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder