Ferhat Akkuzu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

"Belki de evrime farklı gözle bakan insanlara bilimin ne olduğunu ve evrimi en baştan anlatarak bile yanlış yapıyor olabiliriz. Belki de sorun çok daha derinlerdedir ve bu sebep çözülmedikçe insanların tarafsız bir bakış açısı ile evrime yaklaşması mümkün olmayacaktır. Toplumumuzda bilimsel kültürün yer etmemesi ve dini sebepler elbette en önde sorunlar gibi gözüküyor ama dindar olanın da olmayanın da diğer canlılardan üstün olduğu konusundaki büyük kibiri çoğu kişi farketmiştir. İnsanlar, baskın tür olmamızın diğer canlılara her istediğimizi yapma ve yaşam alanlarını pervasızca gasp etme hakkını vermediğinin farkında olması gerek. Diğer canlıların bizlere hizmet etmek için var olmadığını anlaması gerek. İnsanların kafasındaki bu sözde fark kalktığında tarafsız olma yolunda büyük bir adım atılacaktır bana göre.

Evrimin bilinçsiz işleyişi, her zaman en iyiyi seçme konusundaki ısrarı ve bu işleyişin türümüzün kendini geliştirip yeni yaşam şartları oluşturması ile nasıl değişmiş olabileceğini düşünüp milyarlarca yıllık bu süreçte zihinde yolculuk yaptığımda tüm bunlara hayran kalmamak elde olmuyor."

Ferhat Akkuzu (Balıkesir Üniversitesi Biyoloji Bölümü)

 

Yasal Uyarı: Evrim Ağacı, bahsi geçen şahsın ismini ve fotoğrafını kullanma iznine sahiptir. İzinsiz olarak kullanılamaz.

Berkant Duman

Emre Oral

Yazar

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder