Evrim Ağacı'na Nasıl Katkı Sağlayabiliriz?

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Evrim Ağacı, herkesin gönüllü katkı ve desteğine açık bir bilim oluşumudur. Dolayısıyla, eğer ki Evrim Ağacı'na, dolayısıyla Türkiye'deki bilimsel aydınlanma mücadelesine katkı sağlayabileceğiniz herhangi bir yöntem olduğunu düşünüyorsanız, bunu Evrim Ağacı için kullanabilirsiniz. Bu katkıların herhangi bir sınırı bulunmuyor! Yazı yazmak, çeviriler yapmak, alt yazı çalışmaları yapmak, grafik tasarımlar geliştirmek gibi yaygın katkılara olduğu gibi; evrim veya bilimle ilgili video serileri hazırlamak, kitaplar yazmak, tiyatro oyunları yapmak, masa oyunları geliştirmek gibi daha sıra dışı ve üst düzey katkılara da kapımız sonuna kadar açık!

Gönüllülerimizin Evrim Ağacı'na katkı sağlamak için kendilerinin belirlemesi gereken kriterler şu şekilde:

Nasıl katkı sağlayabilirim? 

Bize hangi yeteneğinizi veya deneyiminizi kullanarak katkı sağlayabileceğinizi belirleyiniz. Örneğin, "X konusunda yazılar yazabilirim.", "A yazınızın görseli için bir kara kalem çizim yapabilirim." veya "X yazınızdaki Y görselini Türkçeye çevirebilirim." gibi. Lütfen mümkün olduğunca spesifik ve net olun. Deneyimlerimiz, "Ne iş olursa yaparım." ya da "Ben görsel tasarım yapabilirim." tarzı yaklaşımların neredeyse her zaman devamsızlıkla ve/veya başarısızlıkla sonuçlandığını göstermektedir.

En yaygın katkı yöntemleri ve bunlarla ilgili bilmeniz gerekenleri şöyle listeleyebiliriz. 

Ne zamana kadar? 

Kendinize mutlaka bir bitiş süresi (İng: "due date") belirleyin. Ucu açık olan katkı talepleri, neredeyse her zaman başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. "Z tarihine kadar, X işini yapabilirim." şeklinde, spesifik bir iş bitirme tarihi belirleyin. Eğer dilerseniz, bu süreyi belirlemek için bize de danışabilirsiniz; ancak kendi iş yoğunluğunuzu en iyi siz bilebilirsiniz!

Ne süreyle?

Bazı katkılar, tek seferlik değil de, uzun soluklu olabilir. Örneğin, video altyazılandırma gibi bir katkı, tek bir video için de olabilir; aylarca ve yıllarca sürecek bir katkı da olabilir. Bunun süresini belirleyin. "Gittiği yere kadar gideriz." gibi bir yaklaşım, neredeyse her zaman başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. Makul bir süre belirleyin; onu tamamlamaya çalışın. Ötesine geçmekte sorun yok - bu süre uzatılabilir. Ancak o belirlenen sürenin altında kalmak, Evrim Ağacı'nın yayın akışını ve gönüllülere olan bağımlılığını olumsuz etkileyebilir.

***

Bunları kendi kendinize belirledikten sonra, öncelikle Evrim Ağacı'nda yayınlanacak ürünleriniz ve içeriklerinizle ilgili haklarınızı buraya tıklayarak okuyunuz. Eğer bu şartları kabul ediyorsanız, [email protected] üzerinden bize ulaşın ve neler yapabileceğimize birlikte karar verelim!

Şimdiden katkılarınız ve emekleriniz için sonsuz teşekkürler!

Biz, hep birlikte güçlüyüz!

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  • Ana Görsel Kaynağı: JPL

Bir yazının daha sonuna geldik. Ancak yeni bir şeyler öğrenmeye devam etmek isterseniz, sizin için seçtiğimiz şu videomuza göz atabilirsiniz:

En Çok İzlenen Son Videomuz Abone Ol Rastgele

Dış Bağlantılarda Kullanılan Görseller

Support Us

Site Yöneticisi

Evrim Ağacı

Evrim Ağacı

Site Yöneticisi

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder