Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Not: Bu eski bir yazımızdır; dolayısıyla okur sayısı ve Facebook'un talep ettiği ücretler farklı olabilir. Ancak temel mantık ve izlenebilecek yöntemler halen geçerlidir.

Facebook inanılmaz bir biçimde paylaşımların görülmesine engel olmaya çalışıyor, böylece sayfa sahiplerini parayla reklam vermeye zorluyor. 100.000 civarında okuru olan Evrim Ağacı'nın ortalama bir paylaşımı eskiden en azından 15-20 bin kişiye ulaşırken, şu anda sadece 1-2 bin kişiye ulaşıyor. Eğer ki ortalama 100.000 okura, yani sayfamızı takip eden insanların sayısı kadar insana paylaşımlarımızı ulaştırmak istiyorsak, her bir paylaşımımız için ayrı ayrı 100 TL para talep ediyor. Aşağıda bunun bir örneğini göstermekteyiz. Elbette bunu yapmamız imkansız.

 

Her geçen gün paylaşımlarımızı göremediğini ve düzenli olarak sayfamıza girmeyi de unuttuğunu söyleyen sayısız okurumuz bize ulaşıyor. Facebook'un açgözlülüğü, bilimin önüne de ket vurmuş oluyor. Eğer ki Evrim Ağacı'nın paylaşımlarını takip edebilmek istiyorsanız, yapabileceğiniz 2 temel yöntem var. Bunları adımlarıyla göstermek istiyoruz:

 

1. Yöntem: Bildirim Almak

Yaptığımız her bir paylaşıma dair, kendi profilinizde bir bildirim almak isterseniz bu yöntemi seçebilirsiniz. Böylece Evrim Ağacı her paylaşım yaptığınızda, size de bildirim gelecektir. Bunu yapmak için çok basit bir işlem yapabilirsiniz:

Adım 1: Sayfamızı beğendiğinizi gösteren tuş üzerinde, tıklamadan, 1 saniye kadar fareyi bekletin.

 

Adım 2: "Bildirimler al" seçeneğine tıklayın. 

 

 

2. Yöntem: İlgi Alanlarına Eklemek

Bu yöntem sayesinde ana sayfanızda normal şekilde paylaşımlarımızın görülmesini ve hatta tüm paylaşımlarımızı özel bir listede toplamayı sağlayabilirsiniz. Yapmanız gerekenler çok basit yine:

 

Adım 1: İster yine beğendiğinizi gösteren tuş üzerine, isterseniz de dişli çarka tıklayarak menüyü açın.

veya

 

 

 

Adım 2: İki menüden de görebileceğiniz, "İlgi Alanlarına Ekle" seçeneğini seçiniz.

 

 

Adım 3: Aslında buraya kadar yaptıklarınızla ana sayfanızda görebilmeye başlamanız lazım her paylaşımı. Ancak göremiyorsanız, bir liste yaratabilirsiniz, böylece kaçırdıklarınızı o listeye tıklayarak okuyabilirsiniz. Bu listeyi profilinizin sol tarafında bulunan beğendiğiniz sayfalar ve gruplarda "Sık Kullanılanlar" kısmına ekleyebilirsiniz. Tamamen size kalmış. Listeyi oluşturmak için, "İlgi Alanı Listelerine Ekle..." tuşuna bastıktan sonra açılan kısımda, "Yeni Liste..." tuşuna basın.

 

 

Adım 4: Burada tüm beğendiğiniz sayfalar listelenecektir. Bu biraz zaman alabilir ama beklemenize gerek yok, doğrudan "İleri" tuşuna basabilirsiniz.

 

Adım 5-6-7: Bir liste adı seçip, gizlilik ayarlarınızı seçip (çünkü bu listenizi başkalarıyla paylaşabilirsiniz, onların sizin bu listenizi takip etmesini sağlayabilirsiniz ya da sadece kendinize/arkadaşlarınıza saklayabilirsiniz), son olarak "Bitti" tuşuna basınız.

 

Bu işlemler sonucunda umuyoruz ki paylaşımlarımıza erişebileceksiniz.

İlginiz, destekleriniz ve paylaşımlarımızı görememek konusundaki endişeleriniz için sonsuz teşekkürler!

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder