Evren'deki Hızınız

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Şu anda sabit bir şekilde oturduğunuzu mu sanıyorsunuz?

Bir yıldızın etrafında saniyede 30 kilometre hızla dönen bir gezegenin üzerindesiniz. Bu gezegen, kendi etrafında saniyede yaklaşık olarak 400 metre hızla dönüyor.

Bu gezegenin etrafında döndüğü yıldız, bir galaksinin merkezinde saniyede 250 kilometre hızla dönüyor.

Bu galaksi, Evren'in içerisinde yaklaşık olarak saniyede 600 kilometre hızla ilerliyor.

KISACA; siz bu yazıyı okumaya başladığınızdan beri, Evren içerisinde 3.000 kilometre yol aldınız bile! Ayrıca oturduğunuz sandalye de, bu yazıyı okumaya başladığınızdan beri, eskiden olduğu konumuna göre, yalnızca Dünya'nın dönüşüne bağlı olarak 6 kilometre civarında yol aldı!

Kendinizi büyük görmeyi bırakın. Evren içerisinde hiçiz ve sandıklarımız, gerçeklerden çok uzak... Sandıklarımızı gerçeklere yakınlaştırabilecek tek yol gösterici ise bilim.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. NASA
  2. TechTarget
  3. RedOrbit
  4. AstroSociety

2012 Venüs Geçişi

Biyoloji Budur: Canlı Dünyasının Bilimi - Ernst Walter Mayr

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim