Elmas: Baskı Altındaki Karbon

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Elmas, gezegenimizde bulunan en yüksek sertliğe ve termal iletkenliğe sahip doğal hammaddedir. Yani bazı yapay malzemeler haricinde, gezegenimizde doğal olarak var olan hiçbir malzeme, elmas üzerine "çizik atabilecek" sertliğe sahip değildir. Bir diğer deyişle elmas, gezegenimizde bulunan bütün malzemeleri kesip, parçalayabilecek kadar sert olan tek maddedir. Ancak dediğimiz gibi, bazı diğer yapay malzemelerle doğanın bize sunduğunun ötesine geçebilmekteyiz ve bu sayede elması da kesmeyi başarabilmekteyiz. Ancak bu hiç de kolay bir iş değil.

Elmasın oluşumu ise daha ilginç bir hikayedir. Elmas, ayaklarınızı bastığınız toprağın 140-190 kilometre altında, Dünya'nın mantosunda, aşırı yüksek basınç ve sıcaklık altında kalan kömür gibi yüksek karbon içerikli maddelerin dönüşümü sonucu oluşur. Bu yüksek basınç ve sıcaklık altında karbonun elmasa dönüşümü 1 ila 3.3 milyar yıl alır! Bu süre, Dünya'nın yaşının %25-75 arasına tekabül eder. Sonrasındaysa volkanik faaliyet nedeniyle toprağın derinliklerinden yeryüzüne ulaşırlar. Genellikle insanların topladığı elmaslar, bu şekilde yüzeye ulaşabilmiş elmaslardır. Elmaslar, volkanların yüzeye ulaştığı bölgelerde genellikle kimberlit veya lamproit benzeri kayaçlara gömülü olarak bulunur.

Ayrıca elmaslar, sentetik yöntemlerle de üretilebilirler. Mantık oldukça düzdür: elmasın gerçekte oluştuğu ortam simüle edilir ve yüksek basınç ve sıcaklık uygulanır. Bu oldukça zor bir yöntem olduğundan, bazı kimyasal yöntemler de geliştirilebilmiştir (ancak ilk yöntem kadar etkili değildir). 

Kaynak: Wikipedia

''İlim'' ve ''Bilim'' Sözcükleri Farklı Anlamlara mı Sahiptir?

Uranüs'ün Keşfi ve George

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim