Einstein ile Bir Sohbet...

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

image

Görselde Dünyaca ünlü fizikçi Albert Einstein'ı New York'un Long Island bölgesinin Nassau Point isimli kısmında dinlenirken çekilmiş bir fotoğrafı görülüyor. Fotoğraf 1939 yılı Eylül ayında çekilmiş. Einstein'ın sohbet ettiği kişi ise yazlığındaki arkadaşlarından ve yerel bir mağaza sahibi olan David Rothman.

Fotoğrafın ilginç bir hikayesi de var... Einstein Amerika'ya yerleşmiş olsa da İngilizcesi o dönemlerde hiç de iyi değildi ve Alman aksanına sahipti. Dükkan sahibi Rothman'dan bir "sandalet" istediği, ancak bunu bir türlü İngilizce olarak anlatamadığı biliniyor. Çünkü sandaletin İngilizcesi olan "sandals" (okunuşu: sendılz) yerine, aksanından ötürü "sundahls" (okunuşu: sandaalz) kelimesinden "sundial" (okunuşu: sandayıl veya sandiyıl) kelimesine kadar her şeyi deniyor, bir türlü derdini anlatamıyor. Sonunda, dönemin parasıyla 1.35 dolara ayağında görülen sandaletleri almayı başarıyor. 

Einstein ile Rothman'ın dostluğu bu garip hikaye ile başlıyor, sonrasında da uzun yıllar devam ediyor. Einstein o anısını "Ah, benim acımasız aksanım!" diyerek hatırlıyor. Einstein ile Rothman ilerleyen yıllarda komşularıyla birlikte bir "yaylı çalgı dörtlüsü" bile kuruyorlar...

Esasında siyah-beyaz olan fotoğraf, reddit kullanıcıları tarafından renklendirildi.

 

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. Minus
  2. Mental Floss

Bir yazının daha sonuna geldik. Ancak yeni bir şeyler öğrenmeye devam etmek isterseniz, sizin için seçtiğimiz şu videomuza göz atabilirsiniz:

En Çok İzlenen Son Videomuz Abone Ol Rastgele

Pirozomlar

Graham Bell ve Patent

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder