Eğer Eliniz Yanarsa, Yumurta Akı Sürmelisiniz, Tamamen Geçirir!

Eğer Eliniz Yanarsa, Yumurta Akı Sürmelisiniz, Tamamen Geçirir!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Eğer Eliniz Yanarsa, Yumurta Akı Sürmelisiniz, Tamamen Geçirir!

Yalan Haberin Bir Örneği

Ülkemize bu tip haberler genellikle yabancı sahtekarlıkların Türkçeye kazandırılmasıyla girmektedir. Bunun temel sebebi de, ülkemizde sahte haber üretebilecek kadar bile bilimsel oturmuşluğun ve kulak dolgunluğunun bulunmaması gelmektedir. Bu haber de, ülkemize yabancı e-maillerden aynen girmiş bir haberdir. Öncelikle Nisan 2011'de bir e-mail furyasıyla başlayan haber, kısa sürede tüm Dünya'da paylaşılmıştır ve Türkiye de bundan nasibini Haziran 2011 civarlarında almıştır.

Çok kısaca bu iddiaya cevap vermemiz gerekirse: Eğer ki herhangi bir yeriniz, hele ki ciddi bir biçimde yanarak "açık yara" haline gelirse, KESİNLİKLE vücudunuza yumurta akı falan SÜRMEYİNİZ! Zira yumurta ile açık yaradan vücudunuza girebilecek olan Salmonella bakterisi tifoid ateşi, paratifoid ateşi ve yiyecek zehirlenmesi gibi ölümle bile sonuçlanabilecek hastalıklara davetiye çıkaracaktır!

Haberin saçmalığı burada da bitmemektedir. 

Haberde, "yanık derecesinden bağımsız olarak, yanık bölgesine hemen soğuk su uygulanmalıdır" demektedir. Bu, KESİNLİKLE yanlış bir harekettir. En ciddi yanıklar arasında bulunan üçüncü derece yanıklarda, Mayo Klinik'in yaptığı araştırmalarda, kesinlikle ani soğuk su şokunun uygulanmaması gerektiği gösterilmektedir. Çünkü ani sıcaklık değişimi, bölgesel bir ısı dengesi bozukluğuyla birlikte, hipotermi ve şok gibi sonuçları doğurabilir. Bunlar, yanıktan daha ciddi sorunlar yaratabilir. Dolayısıyla her yanığa soğuk su uygulanmaz! Yalnızca 1. derece yanıklar, yani en basit yanıklara soğuk su uygulanmalıdır. 

Bazı araştırmalarda, yumurta akının kısıtlı kapsamda yanıklara iyi geldiği sonucuna ulaşılmış olsa da, hiçbir itfaiyeci eğitiminde "Yanıklara yumurta uygulayın." diye bir kısım olmadığından, gönül rahatlığıyla emin olabilirsiniz. Bu tip tedaviler, genellikle alternatif metotlar olarak ileri sürülen ve tıbbi bir arkaplanı olmayan önerilerdir. Yanıkları yumurta ile tedavi etmektense, anında tıbbi müdahale uygulanmasına çalışılmalıdır. Zira yumurtaların özellikle kabuk bölgelerinden bulaşabilecek olan Salmonella bakterisinin vücudunuza bulaşması, bu gereksiz yanık tedavisini uygulamamaktan çok daha zararlı olacaktır.

Kısaca... Eğer ki bir yeriniz yandıysa, ilk opsiyon olarak yumurta yerine, hastaneleri tercih edin!

Ve akrabalarınıza "faydası dokunsun" diye uydurma haberleri değil, bilimsel düşünceyi tavsiye edin.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder