Dünyanın En İyi 1000 Üniversitesine Türkiye'den 13 Üniversite!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Dünya Üniversite Sıralamaları Merkezi, 2018-2019 yılı için dünya çapında 18.000 farklı üniversiteyi inceleyerek, en iyi 1000 üniversiteyi açıkladı. Kullanılan metodoloji çerçevesinde, dünyanın en iyi 1000 üniversitesi arasında 13 Türk üniversitesi de yer almayı başardı; ancak en iyi üniversite olarak belirlenen Hacettepe Üniversitesi, sıralamaya 525. sıradan girebildi.

Metodoloji

Üniversite sıralaması yapan birçok üniversite, üniversitelerde yapılan anketlere ve üniversite kayıt verilerine dayanmaktadır. Dünya Üniversite Sıralamaları Merkezi ise, çok daha kapsamlı bir inceleme yapmakta. Merkez, değerlendirme sonuçlarını "tarafsız göstergeler" olarak belirlediği şu kategorilere göre ilan ediyor:

 • Eğitim Kalitesi: Bir üniversitenin mezunlarının aldığı uluslararası ödüller, madalyalar, vb.
 • Mezun Mesleği: Bir üniversitenin mezunlarının, 2011 yılından bu yana, halka açık 2000 şirketin CEO pozisyonlarında bulunup bulunmadığı.
 • Akademik Kalite: Bir üniversitenin akademisyenlerinin kazandıkları uluslararası ödüller, madalyalar, vb.
 • Araştırma Çıktısı: Bir üniversitedeki akademisyenlerin son 10 yılda yayınladığı makale sayısı.
 • Araştırma Kalitesi: Üniversitenin üst düzey bilim, sosyal bilimler ve beşeri bilimler jurnallerinde yayınladığı makale sayısı.
 • Nüfuz: Bir üniversiteden çıkan akademik makalelerin yer aldığı jurnallerin, bilim, sosyal bilimler ve beşeri bilimler gibi sahalarda ne kadar üst seviye olduğu.
 • Atıflar: Bir üniversiteden çıkan akademik makalelerin aldığı atıf sayısı.


Türkiye'nin Durumu

Sıralamada ilk 1000'e girmeyi başaran üniversitelerimizin sıralamasını aşağıda görebilirsiniz. Parantez içindeki sayı, üniversitenin ilk 1000'deki sıralamasını gösteriyor; ayrıca, üniversite isimlerine tıklayarak yukarıdaki metodoloji çerçevesinde alınan spesifik puanları görebilirsiniz:

 1. Hacettepe Üniversitesi (525)
 2. İstanbul Üniversitesi (560)
 3. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (590)
 4. Ege Üniversitesi (616)
 5. Ankara Üniversitesi (625)
 6. İstanbul Teknik Üniversitesi (648)
 7. Gazi Üniversitesi (679)
 8. Boğaziçi Üniversitesi (740)
 9. Bilkent Üniversitesi (789)
 10. Erciyes Üniversitesi (874)
 11. Çukurova Üniversitesi (932)
 12. Dokuz Eylül Üniversitesi (938)
 13. Atatürk Üniversitesi (979)

Bu 13 üniversitemizin birinciliğe en çok yaklaştığı alan, Ege Üniversitesi'nin atıfa göre olan sıralamada aldığı 363.'lük. Hemen arkasında, araştırma çıktısında 364. sırayı alan İstanbul Üniversitesi geliyor.

Merkez'in 2014-2017 seneleri arası yaptığı sıralamaya Türkiye'den 10'ar üniversite girebilmişti. Orta Doğu Teknik Üniversitesi, 2017 senesinde 498. olarak, 2016 senesinde 525. olarak, 2015 senesinde 470. olarak, 2014 senesinde 396. olarak Türkiye'de 1. sırayı almıştı.

Yıllara dönük incelemede, Türkiye'nin sıralamaya soktuğu üniversite sayısında bir miktar artış olsa da, genel olarak sıralamanın üst kısımlarında yer alma konusunda gerileme görülüyor.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

Üst Düzey Akademideki Kadın-Erkek Eşitliğinde Türkiye Birinci Sırada!

Yavru Balıkçıl, Canlı Bir Dinozora Benziyor!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim