Bu türev bir içeriktir. Yani bu yazının omurgası, Digital Trends isimli kaynaktan alınmıştır; ancak anlatım ve konu akışı gibi detaylar Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından güncellenmiş, değiştirilmiş ve/veya geliştirilmiştir. Yazar, kaynaktan alınan metin omurgası üzerine kendi örneklerini, bilgilerini, detaylarını eklemiş, içeriği zenginleştirmiş ve/veya çeşitlendirmiş olabilir. Bu ek kısımlarla ilgili kaynaklar da, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Çin Halk Cumhuriyeti Dünyadaki en büyük yüzen fotovoltaik (PV) tesisinin tamamlandığını ve enerji şebekesi bağlantısının tamamlandığını açıkladı. Bildiğiniz gibi Çin’in başı karbon emisyonu ile belada... Artan karbon emisyonu sonucunda hava kirliliği artış gösterdi ve sağlık sorunlarında buna bağlı artış başladı. Bu yatırım, Çin hükümetinin dünyayı Yenilenebilir Enerji kabülünde liderlik etmek için çabaladığının en büyük göstergesi ve başarısı.

Anhui eyaletindeki Huainan kentinde bulunan 40 MW gücündeki tesis, fotovoltaik panel üreticisi Sungrow Power Supply Şirketi tarafından kuruldu. İşin en ironik kısmı ise bu yüzen güneş paneli ızgaları tam olarak eski taşkömürü madencliği bölgesinin üzerinde bulunuyor oluşu.

Yüzen tarzdaki güneş enerji çiftlikleri giderek daha popülerleşiyor; çünkü benzersiz tasarımı giderek artan şehir popülasyonu sonucu oluşan planlama ve çoklu sorunlara hitap ediyor. Bunun anlamı, su üzerinde yüzen solar panellerimiz su kaynaklarının buharlaşmasını azaltır ve karasal alanda yer kaplamaz. Ayırca panellerimiz suyun üzerinde olduğundan dolayı, panellerdeki sıcaklık düşecektir. Bu, da panellerimizin uzun süreli performansının azalmasını en aza indirip ömürlerini artıracaktır. Bir nevi buna doğal soğutma sistemi diyebiliriz.

Bu santralin özelliği Çin’in dört bir yanında bir anda ardı ardına ortaya çıkan güneş enerji santrali atılımlarının ilkidir. Buna benzer olarak bu bölgede 2016 yılında 20 MW yüzen bir tesis daha açıklandı. Çin bununla da kalmayıp yeryüzündeki en büyük güneş enerji santrali olarak duyurulan 29.90 kilometrekarelik kara büyüklüğüne sahip olan Longyangxia Baraj Güneş Enerji parkına ev sahipliği yapmaktadır.

Güneş enerjisine geçişin büyük oranda artmasının nedenlerinden biri olarak, teknolojinin maliyetinin düşmesi olduğu düşünülüyor. 2020 yılın gelindiğinde Çin, 10 yıl içinde tüm kömür tesislerine rakip olacak şekilde kuracağı Güneş enerjisi santrallerinin günümüze göre maliyeti 3’te biri oranında azalabilir. Ayrıca Çin, yenilenebilir enerji kaynaklarını %20 oranında arttırma planını açıkladı.

NASA ve NOAA tarafından yayımlanan yıllık raporda, 2016 yılının dünyanın en sıcak yılı olduğu ilan edildi. Ayrıca, küresel ortalama yüzey sıcaklıkları için yeni bir rekorun olacağı üçüncü bir yıla işaret edildi. Bunun nedeninin de atmosfere salınan karbon miktarındaki inanılmaz artış olduğu aşikar. İnsanoğlu olarak dünyanın sonunun gelmesini istemiyorsak bu ve buna benzer girişimlerin desteklenip daha da artırılması gerekmekte...

Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder