Gece Modu

Bu türev bir içeriktir. Yani bu yazının omurgası, Digital Trends isimli kaynaktan çevrilerek dilimize uyarlanmıştır; ancak "çeviri" içeriklerimizden farklı olarak, bu içerikte orijinal metin birebir korunmamıştır. Anlatım ve konu akışı gibi detaylar Evrim Ağacı yazar(lar)ı ve/veya editörler tarafından güncellenmiş, değiştirilmiş ve/veya geliştirilmiştir. Yazar, kaynaktan alınan metin omurgası üzerine kendi örneklerini, bilgilerini, detaylarını eklemiş; içeriği ve anlatımı zenginleştirmiş ve/veya çeşitlendirmiş olabilir. Bu ek kısımlarla ilgili kaynaklar da, yazının sonunda gösterilmiştir. Metnin omurgasını oluşturan kaynağı, orijinal dilinde okumak için lütfen yukarıdaki bağlantıya tıklayınız. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Çin Halk Cumhuriyeti Dünyadaki en büyük yüzen fotovoltaik (PV) tesisinin tamamlandığını ve enerji şebekesi bağlantısının tamamlandığını açıkladı. Bildiğiniz gibi Çin’in başı karbon emisyonu ile belada... Artan karbon emisyonu sonucunda hava kirliliği artış gösterdi ve sağlık sorunlarında buna bağlı artış başladı. Bu yatırım, Çin hükümetinin dünyayı Yenilenebilir Enerji kabülünde liderlik etmek için çabaladığının en büyük göstergesi ve başarısı.

Anhui eyaletindeki Huainan kentinde bulunan 40 MW gücündeki tesis, fotovoltaik panel üreticisi Sungrow Power Supply Şirketi tarafından kuruldu. İşin en ironik kısmı ise bu yüzen güneş paneli ızgaları tam olarak eski taşkömürü madencliği bölgesinin üzerinde bulunuyor oluşu.

Yüzen tarzdaki güneş enerji çiftlikleri giderek daha popülerleşiyor; çünkü benzersiz tasarımı giderek artan şehir popülasyonu sonucu oluşan planlama ve çoklu sorunlara hitap ediyor. Bunun anlamı, su üzerinde yüzen solar panellerimiz su kaynaklarının buharlaşmasını azaltır ve karasal alanda yer kaplamaz. Ayırca panellerimiz suyun üzerinde olduğundan dolayı, panellerdeki sıcaklık düşecektir. Bu, da panellerimizin uzun süreli performansının azalmasını en aza indirip ömürlerini artıracaktır. Bir nevi buna doğal soğutma sistemi diyebiliriz.

Bu santralin özelliği Çin’in dört bir yanında bir anda ardı ardına ortaya çıkan güneş enerji santrali atılımlarının ilkidir. Buna benzer olarak bu bölgede 2016 yılında 20 MW yüzen bir tesis daha açıklandı. Çin bununla da kalmayıp yeryüzündeki en büyük güneş enerji santrali olarak duyurulan 29.90 kilometrekarelik kara büyüklüğüne sahip olan Longyangxia Baraj Güneş Enerji parkına ev sahipliği yapmaktadır.

Güneş enerjisine geçişin büyük oranda artmasının nedenlerinden biri olarak, teknolojinin maliyetinin düşmesi olduğu düşünülüyor. 2020 yılın gelindiğinde Çin, 10 yıl içinde tüm kömür tesislerine rakip olacak şekilde kuracağı Güneş enerjisi santrallerinin günümüze göre maliyeti 3’te biri oranında azalabilir. Ayrıca Çin, yenilenebilir enerji kaynaklarını %20 oranında arttırma planını açıkladı.

NASA ve NOAA tarafından yayımlanan yıllık raporda, 2016 yılının dünyanın en sıcak yılı olduğu ilan edildi. Ayrıca, küresel ortalama yüzey sıcaklıkları için yeni bir rekorun olacağı üçüncü bir yıla işaret edildi. Bunun nedeninin de atmosfere salınan karbon miktarındaki inanılmaz artış olduğu aşikar. İnsanoğlu olarak dünyanın sonunun gelmesini istemiyorsak bu ve buna benzer girişimlerin desteklenip daha da artırılması gerekmekte...

Ivanpah Solar Güç Tesisi

Ivanpah Solar Güç Tesisi, Kaliforniya'nın Mojave Çölü'nde kurulu olan, Dünya'nın en büyük solar güç tesisidir. Bu tesis içerisinde Güneş enerjisini yoğunlaştırarak elektrik üretiminde kullanılan 173500 adet heliostat bulunmaktadır.

2.2 milyar dolar harcanarak inşa edilen ve 13 Şubat 2014 yılında kullanıma açılan tesis bugüne kadar toplamda 1.534.648 MW-h elektrik üretimiyle 140.000 eve elektrik sağlamıştır.

Güneş Enerjisi ve Bisiklet Yolları

Kimi zaman temiz enerji yöntemlerinin daha fazla yer kaplamasından şikayet edenler oluyor. Ancak bu "fazla yer kaplama" gereksinimi, mühendis ve mimarların ortak çabasıyla kolaylıkla çözülebilir. Örneğin burada, Güney Kore'deki Daejeon ve Sejong şehirlerini birbirine bağlayan bir otoyolun ortasındaki güneş panellerini görüyorsunuz.

Bu paneller sadece yolları birbirinden ayırmıyor. Aynı zamanda hemen altından bir bisiklet yolu geçiyor. Böylelikle bisikletçiler hem Güneş'ten korunmuş oluyorlar, hem trafikten izole edilmiş oluyorlar, hem de ülke temiz enerji üretebiliyor.

Güneş Enerjisi ve Otoparklar

Neden tüm otoparklarımızın üstünü kaplayan tavanlar bu şekilde, Güneş enerjisi üretebileceğimiz şekilde olmasın? En azından buradan "yeşillenmeye" başlayamaz mıyız?

Yeşil enerji üretebileceğimiz o kadar fazla kaynak var ki... Her birini her an farkında olmadan kullanıyoruz. Örneğin binaların girişlerindeki döner kapılardan tutun da, arabalarımızın üzerinden geçtiği hız kesici tümseklere kadar, otopark çatılarına kadar her alan yeşil enerji üretebilecek şekilde dönüştürülmeye açık. Tek yapmamız gereken "istemek".

Dünya'yı karbonlu yakıtlardan çıkan atıklara boğmadan önce, gezegenimizi kurtarmak için halen şansımız var. Bunu boşa harcamamalıyız...

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 9
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 2
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 03/04/2020 06:14:26 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/5138

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hayat, boş olmadığı sürece, kolay olmasa da olur.”
Lise Meitner
Geri Bildirim Gönder