Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Dünya üzerindeki karıncaların sayısını bilmek çok zor. Ancak konu hakkında bazı tahminler bulunuyor. Bu tahminler, elbette ki gidip karıncaları tek tek saymaya dayanmıyor. Uzmanlar, bunun yerine "biyokütle" tanımını kullanıyorlar. Yani bir canlı türünün veya taksonomik grubunun Dünya üzerinde ne kadar kütleye sahip olduğuna dair bir ölçüm. Örneğin 2015 itibariyle 7.13 milyar civarında bir sayıya sahip olan Homo sapiens (modern insan) türü, Dünya üzerinde 350 milyon tonluk bir biyokütleye sahip. En güncel tahminlere göre, biyokütle şampiyonları tek hücreli bakteriler! En iyimser tahminlere göre Dünya üzerinde 1 trilyon ton kütleye sahip olacak kadar bakteri yaşıyor. Bu, kabaca 4 katrilyon çarpı katrilyon adet bakteriye denk geliyor.

Karıncalarla ilgili tahminler ise araştırmadan araştırmaya değişiyor. NPR'ın bildirdiğine göre biyokütle açısından bakterilerden hemen sonra karıncalar geliyor. Dünya üzerinde yaşadığı tahmin edilen 10 milyar kere milyar adet karınca, toplamda 3 milyar tonluk bir kütleye sahip. 

Karıncalar üzerine uzmanlaşan AntWeb isimli site ise karıncaların biyokütlesi ile insanlarınkinin eşit olduğunı gösteren bazı araştırmalara dayanarak basit bir matematiksel işlem yapıyor: Dünya üzerinde 7.077.551.385 insan olduğu ve bunların ortalamada 150 libre (68 kg) olduğu varsayılırsa, toplam biyokütle 1.061.632.707.750 libre çıkıyor. Bir karıncanın kabaca 1.5 miligram kütleye sahip olduğu gözetilir ve insan ile karınca biyokütlesi birbirine eşitlenirse, basit bir bölme işlemi Dünya üzerinde 321.035.624.829.901.000 adet karınca bulunduğunu gösterir.

BBC, kendi sitesinde yaptığı bir biyokütle hesabına dayanarak Dünya'da 10 katrilyon karınca olduğunu ve ortalama kütlelerinin 4 miligram olduğunu ileri sürüyor. BBC Four ise yayınladıkları bir belgeselde sayının 10 katrilyon değil, 100 trilyon civarında olması gerektiğini iddia ediyor.

Görülebileceği gibi sayılar çok değişken. Bu ufak altı bacaklıların tam (ve hatta yaklaşık) sayısını bilmek şu an için imkansız gözüküyor. Bu nedenle sanıyoruz ki Amerikan Ulusal Tarih Müzesi, Bristol Üniversitesi Karınca Laboratuvarı ve BWARS (Arı, Yabanarısı ve Karınca Kayıt Cemiyeti) gibi kurumların katıldıkları fikri vermek en uygunu olacaktır: Dünya'daki karınca sayısına dair hiçbir gerçekçi tahmin bulunmamaktadır.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. NPR
  2. AntWeb
  3. BBC

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder