Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Haydi bilgi açlığını kutlayalım!

Hayfi fikri cesareti kutlayalım!

Haydi ebedi merakı kutlayalım!

Haydi Darwin gününü kutlayalım!

 

Darwin Günü’nün Kısa Bir Tarihçesi

12 Şubat 1809’da doğan Charles Darwin’in doğum günü, dünya çapında çeşitli etkinliklerle kutlanmakta. Düzenlenen etkinlikler hakkında bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. 

Darwin Günü’nün geçmişine kısa bir göz atalım:

Charles Darwin’in 19 Nisan 1882 tarihinde, 73 yaşında iken hayatını kaybedişinden bu yana çalışmalarına ve hayatına yapılan atıflara dair çeşitli kutlamalar organize edildi. Etkinlikler Londra’nın dışında, Güney’de bulunan Down Evi'nde yer aldı. Darwin ile ailesi burada 1842’den beri, Darwin’in karısı Emma Darwin’in 1896’da ölümüne kadar yaşamıştır. 

Down Evi, Luxted Rd, Downe, Birleşik Krallık

 

evrimagaci.org/dosyalar/icerikler/30689291_down-house-hero-icon.jpg" />

Down Evi'nde yer alan çalışma odası.

 

1909 senesinde 167 farklı ülkeden gelen 400’den fazla bilim insanı ve yüksek mevkili kimseler, Darwin’in bilim dünyasına kazandırdıklarını onurlandırmak için Cambridge’de buluştular. 12 Şubat 1909 tarihinde aynı zamanda Darwin’in 100’üncü yaşı ve "Türlerin Kökeni" adlı eserinin 50’inci senesi New York Bilimler Akademisi tarafından Amerikan Doğa Tarihi Müzesi’nde kutlanıldı, Darwin’in bronz bir büstü sergilendi. Aynı sene içerisinde, 2 Haziran 1909 tarihinde Yeni Zelanda Kraliyet Toplumu bir "Darwin Kutlaması" gerçekleştirdi. 

Delaware valisi Jack Markell, 12 Şubat gününü "Charles Darwin Günü" olarak ilan etti. Böylece Delaware ABD'de böyle bir durumu resmi olarak kabul eden ilk eyalet oldu. Daha sonrasında bunun "...bilim ve insanlık adına olan evrensel bir kutlama" olduğu belirtildi.

“Madem ki Charles Darwin Evrim Teorisi’nin gelişimiyle tanınıyor,

Mademki Darwin’in Evrim Teorisi, Modern Evrim Teorisi’nin temelini atmıştır ve dünya üzerindeki hayatın anlaşılmasında temel bir araçtır,

Mademki Darwin’in doğum günü yıldönümü, onun bilimsel başarılarını belirtmenin ve kutlamanın zamanıdır ve

Mademki Delaware Eyaleti onun kendini bilimsel araştırmaya adamışlığıyla gurur duyuyor,

Şimdi, Bu nedenle, Ben, vali Jack A. Markell, bundan böyle 12 Şubat 2015 tarihini Charles Darwin günü olarak ilan ediyorum.

Delaware eyaletinde Charles Darwin Günü'nün bilim alanında elde ettiği tüm başarıları için ilan ediyorum."

 

Darwin'in hayatı ve çalışmalarıyla ilgili bazı makalelerimize buradaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz:

 1. Evrim Kuramı'nın Evrimi - 2: Charles Robert Darwin'in Hayatı ve Evrim Kuramı'nın Gelişimi
 2. Türlerin Kökeni'nin Ardındaki Büyük Yerbilimci: Charles Darwin
 3. Darwin Irkçı ve Türk Düşmanı Mıydı?

 

"Uzun insanlık (ve hayvanlık) tarihinde, iş birliği yapmayı öğrenenler ve en etkili biçimde iletişim kuranlar, hayatta kalmışlardır." (Charles Robert Darwin)

 

Düzenleyen: Arsel Acar

Ana Görsel: Londra'daki Doğa Tarih Müzesi'nde Sir Joseph Boehm tarafından yapılan ve 9 Haziran 1885 gösterilen Charles Darwin heykeli.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

 1. International Darwin Day Sitesi
 2. Darwin Online Sitesi
 3. Huffington Post "Delaware Governor Announces 'Charles Darwin Day'" Makalesi
 4. Wikipedia "Darwin Day" Makalesi
 5. The Guardian "Church Owes Charles Darwin Apology Over Evolution" Makalesi
 6. GoodReads "Charles Darwin Quotes" Sayfası
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/08/2019 13:27:28 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4188

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir uzay aracı içerisinde Dünya’nın yörüngesinde dolaştığımda, gezegenimizin ne kadar güzel olduğunu ilk defa gördüm. Ey, insanlık! Lütfen onu koruyalım ve güzelliğini arttıralım. Onu yok etmeyelim!”
Yuri Gagarin
Geri Bildirim Gönder