Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Ekmeğin  ve diğer bitkisel ürünlerin, nişasta  ve şekerindeki bağ enerjisini hücrelerimizde açığa çıkarıp, yaşam enerjisi haline dönüştürüyoruz. Ama beslenme, sadece "enerji alımı" demek değildir. Onun yanında; protein ve yağı yapı malzemelerine dönüştürürken, besinlerimizden enerji elde ederken, su, vitamin ve mineralleri de almamız gerekir sağlıklı yaşam için... Bitkiler topraktan su ile birlikte aldığı mineralleri ve ürettikleri vitaminleri, besinleri aracılığı ile doğrudan tüm canlılara, sebze olarak, tohum olarak, ot olarak, meyve olarak verir. Diğer canlılar da bu ürünlerle büyür, et, süt yumurta yaparlar. Ürünlerini paylaşarak dünyadaki yaşam çeşitliliğine katkı sağlarlar.

Doku ve organlarımdaki mineralleri, yani kemiklerimdeki, kaslarımdaki, kanımdaki mineralleri, kalsiyumu, magnezyumu, demiri, fosforu, sülfürü, karbonu, hidrojeni, oksijeni, azotu daha pek çok elementi ve tuzları, yediğim  ürünler aracılığı ile alıp, kullanıyor, eksildikçe yerine koyuyorum.  Diğer canlıların yaptıkları gibi... Bir çok bakterinin, mantarların, kurtçukların, böceklerin, kuşların, balıkların, kaplanların, çakalların yaptıkları gibi... 

Doğal çevrelerinde yaşayan tüm canlıların, bir bakteriden insana kadar tüm yaşam formlarının tek bir amacı vardır: Kendi türlerinin devamlılığını sağlamak. Bunu, tür özelliklerini taşıyan molekülü yani DNA’yı yeni, genç bedenlere aktararak yaparlar. Yaşamın tek ve yegane amacı budur. Üreme zamanları gelene kadar bütün canlılar yaşamda kalmayı başarırlar. Çeşitlilik ne kadar fazla olursa, yeni bireylerin adaptasyon şansı o kadar çok artacak, değişen ortam şartlarına daha iyi uyum sağlayacaktır. O nedenle eşeyli üremede daha fazla çeşitlilik şansı vardır. İki bireyin genleri yeni canlıda biraraya gelecektir. Ve genleri oluşturan DNA binlerce yıl boyunca kalıtsal bir devamlılık sağlayacaktır. 

Doğanın bu devinimsel işleyişi, yeni nesillerin çeşitlenerek devamlılığını sağlamaktadır. 

Ama insan...

Kirleterek, sömürerek, tüketerek doğanın şartlarını değiştirerek, toprağı, havayı, suyu tüketen insan, küresel ilkim değişimini başlatan insan; yalnız kendi türüne değil, tüm diğer türlere de zarar vermektedir. Doğa kendi dengesini günün birinde nasıl olsa kuracaktır. Ama, büyük bir olasılıkla bu dengede insanın emeği ve yeri olmayacaktır. Ne yazık ki olamayacaktır. 

İnsan türü yakın bir gelecekte susuzluk, açlık ve bunlara bağlı salgın hastalıklar, savaşlar yüzünden kendi kendini bitirecektir. Talan ettiği doğa onu kucağından fırlatıp, sonsuza atacaktır.

İnsan, Evrim Ağacı'nın sıradışı olma potansiyeline sahip bir dalı olsa da, sıradan bir dalı gibi kuruyup yok olacak, yerini uyum sağlama başarısı daha yüksek (daha adaptif), daha ilerici, doğanın dengesine daha fazla katkı sağlayabilen türlere bırakacaktır. 

Bugüne kadar var olmuş tüm türlerin %99'una olduğu gibi, Homo sapiens türü de arkasında sadece fosilleşmiş iskeletlerini ve kültürünün mirası olan aletleri bırakarak, evrim tarihinin tozlu (ve topraklı) sayfalarına (ve yer katmanlarına) gömülüp gidecektir.

 

Yazan: Merih Yücel

Düzenleyen: ÇMB

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 24/07/2019 06:30:31 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3303

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder