DNA'mız İçerisinde Sıçrayan Genler: Transpozonlar

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Canlıların birçoğunun genomlarında Sıçrayabilen Elemanlar ya da kısaca, transpozonlar bulunur. Örneğin insan genomunun sadece %2’si işlevsel proteinleri kodlarken, %50’sinden fazlası bu transpozonlardan oluşur. Transpozonlar, kendilerini kopyalayarak ya da oldukları yerden ayrılarak genlerinizdeki herhangi bir diğer yere yapışabilirler. Bu şekilde sürekli hareket halinde olan DNA dizilerinin evrimsel çeşitliliğe katkı sağladığı bilinmektedir. Ancak şu anda kökenleri ve neden var oldukları net olarak bilinmemektedir.

Dronları Kullanarak 1 Milyar Ağaç Dikmek Mümkün Olabilir Mi?

Kısırlık ve Liderlik

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder