Dış İskelet ile Çalışan Güney Koreli Tersane İşçisi

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Burada gördüğümüz, Güney Kore'deki bir tersanede çalışan bir işçi... İlk etapta bir tuhaflık göremeyebilirsiniz; ancak iyi bakın. Bu işçi, bir "dış iskelet" (exoskeleton) giyiyor. Yani bir makina... İşçinin vücudunu saran ve onunla birlikte çalışan bir makina. Bu makina sayesinde işçinin uygulayabildiği kuvvet onlarca kat arttırılabiliyor. Böylece normalde bir insanın kaldırmayacağı kadar ağır yükler kolaylıkla kaldırılabiliyor. Dahası, makinanın güçlü yapısı sayesinde işçi çok daha az enerji sarfederek çalışabiliyor. Böylece hem daha az yoruluyor, hem de sakatlanmalara karşı korunmuş oluyor.

Bilim ve teknoloji nefes kesici değilse, nedir? 

Dış Gezegenler ve Güneş Sistemi Gezegenleri

Herkesin Bilime İhtiyacı Var!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder