Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

image

Görselde 1980-1990 yıllarında Dünya'nın genelinde meydana gelen 5.0 ve üzerindeki büyüklüklerdeki depremler görülmektedir. Bu depremlerin oluştuğu "fay hatları", günlük yaşantımızda çok sık kullandığımız; ancak aslında jeolojik açıdan çok daha büyük öneme olan hatlardır.

Yukarıda depremlerin boylu boyunca oluştuğu hatlar, Dünya'nın kabuğunun yüzeyini oluşturan plakaların da sınırlarını belirlemektedir. Günümüzde, Dünya'nın yüzeyini oluşturan 12 civarı dev plaka tanımlıdır. Bu plakaların yer kabuğunun hemen altında meydana gelen magnetik hareketler sebebiyle hareket etmesiyle, plakaların birbirine çarpması meydana gelir. İnsanın hiçbir şekilde hissedemediği yavaşlıkta meydana gelen bu devasa çarpışmalar, kendisini depremler ve volkanik aktivite ile göstermektedir. Ancak milyonlarca yıllık (veya en azından birkaç on veya yüz yıllık) dönemler halinde plakaların hareketleri incelendiğinde, bu yavaş hareketin uzun vadeli etkileri kolaylıkla ortaya çıkarılabilir.

İşte yeryüzüne ait bütün özellikleri, kayaçları, yapıları ve hatta canlıların bunlarla olan illişkilerini inceleyen bilime Jeoloji (Yer Bilim) denir.

 

Kaynak: ODTÜ GEOE439 Ders Notları

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder