Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Deniz Raftı (Velella velella)

Bu tür, okyanus yüzeyinde serbest olarak süzülen bir hayvan türüdür. Şeklinden ötürü deniz raftı, rüzgar denizcisi, mor yelkenli, ufak yelkenli olarak da bilinir. Şimdiye kadar cinse ait tek tür keşfedilmiştir. 

Esasında her Velella bireyi bir hidroid kolonisidir ve genelde 7 santimetreden kısadır. Genelde koyu mavi renktedirler ve en ayırt edici özellikleri sırt bölgesinde bulunan yelken şeklindeki uzantıdır. Bu uzantı sayesinde, tıpkı insan üretimi yelkenliler gibi, rüzgarın gücüyle su üzerinde süzülürler. Kimi zaman rüzgarın etkisiyle binlercesi kıyıya vurabilmektedir.

Diğer sölenterler gibi Velella da etçildir. Genellikle planktonlardan oluşan avlarını yakalarlar ve suyun altında bulunan dokunaçlarıyla tüketirler. Ayrıca bu dokunaçların ucunda bulunan nematosit hücreleri içerisinde zehir de bulunmaktadır. Her ne kadar bu toksin avlarını etkisiz hale getirmeye yarasa da, insanlara hiçbir etkisi bulunmamaktadır. Bunun sebebi zehrin zayıf olması değil, Velella'nın nematositlerinin insan derisini delemeyecek kadar güçsüz olmasıdır. Ancak eğer ki göz ya da yüze saplanacak olursa, zehrin insana da etki edebileceği düşünülmektedir.

 

Teşekkür: Hilal Bal

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  • Harrington Wells (1937). Seashore Life. Wagner Publishing Company, USA
  • Brinckmann-Voss (1970). Anthomedusae/Athecatae (Hydrozoa, Cnidaria) of the Mediterranean. Part I. Capitata. Fauna e Flora del Golfo di Napoli. 39. Stazione Zoologica. pp. 1–96
  • A. K. Totton (1954). Siphonophora of the Indian Ocean together with systematic and biological notes on related specimens from other oceans. Discovery Reports. 27. pp. 1–162

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder