Deniz Raftı

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Deniz Raftı (Velella velella)

Bu tür, okyanus yüzeyinde serbest olarak süzülen bir hayvan türüdür. Şeklinden ötürü deniz raftı, rüzgar denizcisi, mor yelkenli, ufak yelkenli olarak da bilinir. Şimdiye kadar cinse ait tek tür keşfedilmiştir. 

Esasında her Velella bireyi bir hidroid kolonisidir ve genelde 7 santimetreden kısadır. Genelde koyu mavi renktedirler ve en ayırt edici özellikleri sırt bölgesinde bulunan yelken şeklindeki uzantıdır. Bu uzantı sayesinde, tıpkı insan üretimi yelkenliler gibi, rüzgarın gücüyle su üzerinde süzülürler. Kimi zaman rüzgarın etkisiyle binlercesi kıyıya vurabilmektedir.

Diğer sölenterler gibi Velella da etçildir. Genellikle planktonlardan oluşan avlarını yakalarlar ve suyun altında bulunan dokunaçlarıyla tüketirler. Ayrıca bu dokunaçların ucunda bulunan nematosit hücreleri içerisinde zehir de bulunmaktadır. Her ne kadar bu toksin avlarını etkisiz hale getirmeye yarasa da, insanlara hiçbir etkisi bulunmamaktadır. Bunun sebebi zehrin zayıf olması değil, Velella'nın nematositlerinin insan derisini delemeyecek kadar güçsüz olmasıdır. Ancak eğer ki göz ya da yüze saplanacak olursa, zehrin insana da etki edebileceği düşünülmektedir.

 

Teşekkür: Hilal Bal

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  • Harrington Wells (1937). Seashore Life. Wagner Publishing Company, USA
  • Brinckmann-Voss (1970). Anthomedusae/Athecatae (Hydrozoa, Cnidaria) of the Mediterranean. Part I. Capitata. Fauna e Flora del Golfo di Napoli. 39. Stazione Zoologica. pp. 1–96
  • A. K. Totton (1954). Siphonophora of the Indian Ocean together with systematic and biological notes on related specimens from other oceans. Discovery Reports. 27. pp. 1–162

Bir yazının daha sonuna geldik. Ancak yeni bir şeyler öğrenmeye devam etmek isterseniz, sizin için seçtiğimiz şu videomuza göz atabilirsiniz:

En Çok İzlenen Son Videomuz Abone Ol Rastgele

Neandertal Doğuracak Kadın Aranıyor!

Bulutlar...

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder