Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Deniz Raftı (Velella velella)

Bu tür, okyanus yüzeyinde serbest olarak süzülen bir hayvan türüdür. Şeklinden ötürü deniz raftı, rüzgar denizcisi, mor yelkenli, ufak yelkenli olarak da bilinir. Şimdiye kadar cinse ait tek tür keşfedilmiştir. 

Esasında her Velella bireyi bir hidroid kolonisidir ve genelde 7 santimetreden kısadır. Genelde koyu mavi renktedirler ve en ayırt edici özellikleri sırt bölgesinde bulunan yelken şeklindeki uzantıdır. Bu uzantı sayesinde, tıpkı insan üretimi yelkenliler gibi, rüzgarın gücüyle su üzerinde süzülürler. Kimi zaman rüzgarın etkisiyle binlercesi kıyıya vurabilmektedir.

Diğer sölenterler gibi Velella da etçildir. Genellikle planktonlardan oluşan avlarını yakalarlar ve suyun altında bulunan dokunaçlarıyla tüketirler. Ayrıca bu dokunaçların ucunda bulunan nematosit hücreleri içerisinde zehir de bulunmaktadır. Her ne kadar bu toksin avlarını etkisiz hale getirmeye yarasa da, insanlara hiçbir etkisi bulunmamaktadır. Bunun sebebi zehrin zayıf olması değil, Velella'nın nematositlerinin insan derisini delemeyecek kadar güçsüz olmasıdır. Ancak eğer ki göz ya da yüze saplanacak olursa, zehrin insana da etki edebileceği düşünülmektedir.

 

Teşekkür: Hilal Bal

Kaynaklar ve İleri Okuma:

 • Harrington Wells (1937). Seashore Life. Wagner Publishing Company, USA
 • Brinckmann-Voss (1970). Anthomedusae/Athecatae (Hydrozoa, Cnidaria) of the Mediterranean. Part I. Capitata. Fauna e Flora del Golfo di Napoli. 39. Stazione Zoologica. pp. 1–96
 • A. K. Totton (1954). Siphonophora of the Indian Ocean together with systematic and biological notes on related specimens from other oceans. Discovery Reports. 27. pp. 1–162
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/09/2019 03:31:50 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/934

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evren sadece düşündüğümüzden garip değil; aynı zamanda düşünebileceğimizden de garip...”
Werner Heisenberg
Geri Bildirim Gönder