Dayanıklılık Antrenmanları ve Kas Gücü

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Koşmaktan tutalım da elimizi havaya kaldırmamıza kadar yaptığımız her hareket kas gücü gerektirir. Teknik olarak ifade edecek olursak “kas gücü”, bir kasın ya da bir grup kasın kasılması sonucu açığa çıkan kuvvettir. Günlük hayatta biz bunu bir şeyi kaldırabilme, itme veya çekebilme yeteneği olarak deneyimleriz. Bu sebeple uzun vadede kas gücünü koruyabilme, sağlıklı bir bedene sahip olmanın önemli bir bileşenidir. 

 

Dayanıklılık Antrenmanları Yaşa Bağlı Kas Zayıflıklarına Karşı Korur

“Hayat, kırkından sonra başlar” lafını bilmeyenimiz yoktur. Hayatı 40 yaşından sonra daha iyi anlayıp ona göre doğru bir şekilde yaşamaya başlayıp başlamadığımız konusu tartışmalı bir konu olsa da, şu bir gerçek ki, 40’ından sonra kaslarımız yavaş yavaş kütlesini ve gücünü kaybetmektedir. Hele hele, bu gerçeği göz önünde bulundurmayarak kaslarımıza gerekli özeni göstermezsek 40 yaşından sonra birtakım sağlık sorunlarıyla karşılaşacağımız daha acı bir gerçek. Oysaki sağlıklı ve zinde bir bedenin olmazsa olmazı güçlü kaslar sayesinde yaşam kalitemizi daha da artırmak elimizde. Bunun için, kas güçlendirici egzersizler yapmayı alışkanlık haline getirerek yaşa bağlı kas zayıflaması problemini tersine çevirebiliriz. PLoS ONE dergisinde 2007 yılında yayımlanmış bir makalede Dr. Simon Melov ve çalışma arkadaşları, ileri yaştaki yetişkinlere yönelik dayanıklılık antrenmanlarının sadece kas gücünü artırmakla kalmadığını; aynı zamanda yaşa bağlı gelişen bazı kas verimsizliklerini tersine çevirdiğini gösterdiler. Diğer bir deyişle, dayanıklılık antrenmanlarına tabi tutulan ileri yaştaki yetişkinlerin kaslarının daha genç yaştaki yetişkinlerin kas performansına yakın bir şekilde çalıştığını gösterdiler. 

 

Dayanıklılık Antrenmanının Genel Sağlığımız Açısından Faydaları Nelerdir?

Düzenli dayanıklılık antrenmanları yapan kişiler kendilerini bazı hastalıklara karşı koruyabilmekte ve diğer bazı hastalıkların da işaretlerini ve semptomlarını azaltabilmektedirler. Örneğin, şeker hastaları, bu tip bir antrenmanla kanlarındaki glukoz seviyelerini kontrol altında tutabilirler. Ayrıca, antrenman esnasında kemikler üzerine etki eden güçlü kas kasılmaları, kemik kaybını önlemede yardımcı olmaktadır. Eklem iltihabı veya fibromiyalji sendromu (kronik yorgunluk sendromu) yaşayan hastalarda da ağrı, aşırı yorgunluk ve kas zayıflıkları bu sayede azaltılabilir. Güçlü kaslar, uyku kalitesini ve özgüveni artırmasının yanı sıra, metabolizmayı da hızlandırdığı için kilo kontrolüne yardımcı olur. 

 

Düzenleyen: Şule Ölez 

Kaynaklar ve İleri Okuma: 

  1. Healthy Living
  2. Greatist

Çernobil'deki Sütler, Aradan Geçen 30 Yıldan Sonra Halen Radyoaktif!

Karbonhidratlar, Güçlü Kaslara Sahip Olmak İçin Neden Önemlidir?

Yazar

Ayşegül Şenyiğit

Ayşegül Şenyiğit

Yazar

Evrim Ağacı'nın genel editörü, popüler bilim yazarı ve çevirmenidir. İstanbul Üni. İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunudur. Yıldız Teknik Üni. Yabancı Diller Yüksek Okulunda İngilizce öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim