Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Yayın Yılı: Güz-Kış 2009

Yayıncı: YKY

Yazısı Bulunanlar: (Alfabetik sıra ile) Adnan Ekşigil, Ayhan Sol, Battal Çıplak, Charles Darwin, Daniel Dennett, Duygu Özpolat, Elizabeth Grosz, Ergi Deniz Özsoy, Ernst Mayr, Güncel Önkal, İsa Kerem Bayırlı, John Bowlby, Kahraman İpekdal, Kerem Cankoçak, Mehmet Elgin, Mehmet Görgülü, Mehmet Ö. Alkan, Michael Ruse, Murat Eren, Münir Göle, Ömer Gölçümen, Pierre-Henri Gouyon, Selçuk Candansayar, Steven Pinker, Suavi Aydın, Şafak Mert, Theodosius Dobzhansky

Durumu: (Bulunabilirlik bölümüne bakınız.)

*Yazısı bulunanlar hakkında bilgileri kitabın içinde bulabilirsiniz.

 

Kitaptaki Yazılar:

Dosya: Darwin Devrimi: Evrim

Charles Darwin: Darwin’in Mektuplarından Seçki

Münir Göle: Seyyah Olarak Darwin

John Bowlby: Charles Darwin: Yeni Bir Yaşam

Battal Çıplak: Darwin’den 150 Yıl Sonra Evrim Teorisi: Argüman Dizisinden Stratejik Bir Bilim Dalına

Kahraman İpekdal- Şafak Mert: Biyolojik Evrim ve Evrim Kuramı

Theodosius Dobzhansky: Evrimin Işığı Olmadan Biyolojide Hiçbir Şeyin Anlamı Yoktur.

Kerem Cankoçak: Evrenin Evrimi: Kuarkların Kendiliğinden Macerasında Simetri ve Simetri Kırınımı

Murat Eren: Bir Problem Çözüm Metodu Olarak Evrim Kuramı

Daniel Dennett: Darwin’in Tuhaf Bir Biçimde “Akıl Yürütmeyi Tersine Çevirişi”

Pierre-Henri Gouyon: Darwin ve Mendel: Ağaca Tırmanmaya Çalışan Evrimcinin Baş dönmesi

 

Söyleşi

Mehmet Görgülü- Battal Çıplak: “Darwin Yılında Evrim Sohbeti: Evrim Çalışan Bir Biyolog Bir Hekimin Sorularını Yanıtlıyor”

Ernst Mayr: Darwinciliğin Felsefi Temelleri

Michael Ruse: Darwinci Devrimin Anlam ve Önemini Yeniden Düşünmek

Güncel Önkal: Darwin’in Metafizik Düşmanı: Zeki Tasarım

Duygu Özpolat- Ömer Gökçümen: Evrimin Işığında İnsan ve Düşün

Ayhan Sol: Evrim Kuramının Savunulmasında Felsefenin Rolü: Doğalcılık Problemi

Mehmet Elgin: “İnsan Nedir?” Sorusu Evrim Teorisi Çerçevesinde İşlenebilir mi?

Steven Pinker: Evrim ve Etik

İsa Kerem Bayırlı: Dilin Evrimi

Mehmet Ö. Alkan: Osmanlı Darwinizmi

Ergi Deniz Özsoy: Ömer Seyfettin’deki Darwin

Adnan Ekşigil: Darwin, Maymunlar ve Melekler

Suavi Aydın: Darwin Kavramlarının Yanlış ve Kötüye Kullanımları Üzerine ya da Darwin Sosyal Darwinist miydi?

Selçuk Candansayar: Evrimci Ruhbilim Mümkün mü?

Elizabeth Grosz: Cinsiyet ve Irkın Evrimi

 

Özet Açıklama

Cogito, bildiğiniz gibi üç ayda bir çıkan düşünce dergisi, felsefe dergisi. Bu kitapta da felsefi tarafsızlık gözleniyor; bilimsel olmasa bile, metafizik temeli olduğu için “Akıllın Tasarım” da incelenmiş.

Bu kitap, birçok konudan yazı içeriyor: Evrimin felsefi temelinden, etiğe; cinsiyetler-den, dile; ayrıca Osmanlı tarihi, bilim tarihi, bilimsel devrimlerin yapısı ve daha fazlası…

Kitap iki bölüme ayrılmış (yukarıda da gördüğünüz gibi): Dosya ve Söyleşi. Dosya bölümünde Darwin’in yaşamı ve genel anlamıyla evrim kuramı anlatılmış.

İkinci bölüm olan Söyleşi’de, bazı konular hakkında daha fazla bilgi veriyor ve “Söy-leşi” olması, bahsedilen konularda geçen yargılarda dayatma olmadığı, yorumunun okuyucu-ya bırakıldığını vurguluyor.

 

Kitapla İlgili Ufak Ayrıntılar

*Kitabın en güzel özelliklerinden birisi, kısa yazılar halinde yazılmış olması. Çok çe-şitli ve farklı konulardan bahsedildiği için, sürekli anlatımlarda yaşanan kopukluk ortadan kalkıyor; okuyucuya “mola” verme imkanı sunuyor.

*Kitabın diğer güzel özelliği, yazarlar hakkında kısa bilgiler veren bir bölümün bulunması. Hiç tanımadığımız ama yazısını beğendiğimiz yazarların kim olduğunu öğreniyoruz. Böylece birisi bize “O Kim?” diye sorduğunda cevap verebiliyoruz; bu da bizim gibi amatör okurlar için yararlı bir eylem.

*Kaynakça (bazı yazılar hariç) ve Dizin yok. Kitapta beğendiğiniz bölümleri kolay bulabilmek için bir şeyler yapıştırın, altını çizin vb. dizin olmadığı için bulamayabilirsiniz.

 

Okur Yorumu

Etrafımda bulunan insanlar arasında bu kitabı okuyan kimse olmadığı için bu bölümde benim görüşlerim hakim olacak.

Ben biyolojiye olduğu kadar felsefeye de ilgi duyan birisiyim; bu nedenle bu eser benim için ayrı bir önem taşıyor.

Felsefe, “düşünme üzerine düşünme etkinliğidir.”; daha fazla düşünmek için düşünürüz. Cogito’daki konu genişliği ve tarafsızlık, bize “daha fazla düşün” mesajı veriyor.

Felsefe açıdan bakılınca, iyi hazırlanmış bir kitap. Bilimsel olmayan, fakat metafizikte önemi büyük “yaratılışçılık” da ele alınmış; felsefe için bu gerekli ve yeterli bir adım. Kitabın bütünü, bir kişinin etkisinde kalmıyor, her bölüm kendine özgü bir temaya sahip. Bazı bölüm-ler de, felsefe düşünüşü direk ele alan bölümler; felsefeye ilgisi olan her okur buraları dikkatlice okumalıdır.

Bilimsel açıdan ise, felsefi açıdan olduğu kadar olmasa da, iyi iş çıkarmış. Evrim kura-mı için değerli kişilerin, önemli konuları tartışmış olması benim adıma bir artı daha kazandırıyor kitaba. Bazı yazılarda işaret edilen noktaları, kesinlikle anlaşılması gereken yerleri siz de fark edeceksiniz (örneğin doğalcılığa yapılan vurgular ve ayrıntılı açıklanması).

Felsefi eserlerden beklediğim bir şeydir: bazı yerlere katılmak bazı yerlere katılma-mak. Gereksiz bulduğum (Osmanlı Darwinizmi), anlamakta güçlük çektiğim (Ömer Seyfettin’deki Darwin) ve kısmen veya hiç katılmadığım (“Darwin Kavramlarının Yanlış ve Kötüye Kullanımları Üzerine ya da Darwin Sosyal Darwinist miydi?” ve “Evrimci Ruhbilim Mümkün mü?”) yazılar oldu, evet. Ama benim için yeterli olmayan, başka bir okur için gerekli ve ye-terli olabilir. Kısmen veya hiç katılmadığım iki yazıya katılmama nedenim ise, bazı konularda peşin ve yanlış kararlar verilmiş olması (Sosyobiyologlara “Sosyal Darwinist” diyerek kesti-rip atmak gibi.). Felsefi açıdan bu tavır düşünülebilirdir, fakat bilim sınırları içerisinde böyle bir üslup kabul edilemez. Cogito’nun bir düşünce dergisi olması dolayısıyla ses çıkarmıyorum, fazla ileri gitmiyorum; sonuçta bu yazıların sahipleri de düşüncelerini belli ölçülerde temellendirmişler (felsefede temellendirme çok önemlidir), bu yüzden radikal bir yorum yapmak doğru olmaz.

En çok beğendiğim yazılardan ikisi “Evrim ve Etik” ve “Dilin Evrimi” oldu. Değindikleri konular değişik ve ilgi çekici; ayrıca yazarlar da bu yazıları, büyük bir profesyonellikle yazmışlar. Sizin de hoşunuza gideceğine inanıyorum.

 

Bulunabilirlik

*YKY satılan her yerde bulunabilir; kendi yayınevinden alırsanız daha ucuz olur ve orada bulmanız daha olası.

*İnternette de satılıyordu; ama emin değilim.

*2. elde bulunmaz bu kitap, zannetmiyorum.

*Ankara için konuşuyorum: Kızılay’da Atatürk Bulvarı’ndaki kavşakta Yapı Kredi Bankası’nın hemen yanında yayınevi var, orada 1-2 tane vardı en son gittiğimde.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 16/09/2019 10:16:07 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/595

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Doğa ile savaş halindeyiz. Eğer kazanırsak, kaybedeceğiz.”
Hubert Reeves
Geri Bildirim Gönder