Darth Vader Eğrisi

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Evrendeki her şeyi matematiksel olarak ifade etmenin bir yolu var, çünkü matematik dediğimiz bilim dili, evrende gördüğümüz unsurları ifade edebilmek amacıyla geliştirilmiş (daha doğrusu kendi doğal süreci içerisinde gelişmiş) bir dil. Günümüzde matematik olmaksızın bilimden bahsetmek neredeyse tamamen imkansızdır. Dolayısıyla matematiği sınırlarında kullanabilmek adına her geçen gün daha da güçlenen ve karmaşıklaşan (kullanım kolaylığı açısından ise basitleştirilmeye çalışılan) matematik programları geliştiriliyor. WolframAlpha da bunlar arasında en meşhur ve en güçlü olanlardan biri.

Program, sitesinden de deneyimleyebileceğiniz gibi, birçok unsuru matematiksel olarak çözüp analiz edebilecek bir yapıda. Üstelik oldukça eğlenceli unsurları da unutmamış. 

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, Star Wars hayranları için hazırlanan bir "Darth Vader Eğrisi" göreceksiniz. Bir diğer deyişle, 2 boyutlu düzlemde Darth Vader çiziminin matematiksel ifadesini göreceksiniz. Sanıyoruz epey ilginizi çekecektir. 

Darth Vader Eğrisi için buraya tıklayınız.

2013 Yılının Science in Action Kazananı: Elif Bilgin

Aya İlk İniş

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim