Cüce Kumkazan Kertenkelesi (Scelotes)

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

image

Bir yılana son derece benzeyen bu canlı, esasında bir kertenkeledir. Cinsin çoğu türünde ön ayakları tamamen yok olmuştur. Bazı türlerde ve hatta türlerin bazı bireylerindeyse tespit edilebilen hiçbir işe yaramamasına rağmen ön iki ayak halen çıkıntılar halinde bulunmaktadır.

Türlerin hepsinde kumu kazmaya yarayan, neredeyse tamamen körelmiş ve kemik yapısına uygun olmayan işlevlere sahip arka bacakları durmaktadır. Bu bacakların kemik yapısına bakıldığında, eskiden türün sürünmek yerine ayakları üzerinde yürüyebildiği net bir şekilde görülmektedir. Ancak evrimsel süreçte bu kemikler, bacaklarla birlikte körelmiştir.

Her bir arka bacağının ucunda iki küçük pençecik bulunur ve bu pençelerle toprağı kazar. Yılanların nasıl evrimleşmiş olabileceğine dair harika bir yaşayan "ara tür" örneğidir. Üzerinde yapılan araştırmalarla yılanların da evrimine ışık tutabilmesi beklenmektedir.

Teşekkür: Husein Şahin (Evrim Ağacı Okuru)

Yumuşak Kabuklu Kaplumbağa (Soft Shelled Turtle)

Tylosaurus

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim