Çipler Üzerinde Üretilen Organlar, Hayvan Deneylerinin Yerini Alabilir!
Çipler Üzerinde Üretilen Organlar, Hayvan Deneylerinin Yerini Alabilir!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Harvard Üniversitesi biyomühendislik takımının yeni çalışması başarılı olursa, hayvan deneyleri yakında çipler (yonga) üzerinde üretilen organlar sayesinde tarih olabilir. Çipler, evlerimizdeki bilgisayarlarının işlem gücünün ufak bir cihaz içine sığdırılmış halleri gibidirler. Belli bir organın işlevlerini aynen (veya aslına yakın şekilde) yerine getirebildikleri gibi, bazı versiyonlarında çipler üzerinde gerçek organ hücreleri bile çalıştırılıp, elektronik olarak kontrol edilebilecek!

Hedef, organların işlevlerini taklit eden çipler yerine, doğrudan organlarımıza ait canlı hücreleri bu çipler üzerinde çalıştırmak. Harvard örneğinde, Wyss Enstitüsü şu anda canlı bir akciğer, bir kalp ve en son bir bağırsağı yonga üzerinde çoktan oluşturmuş durumda.

 

Kaynak: ExtremeTech

Nesne Kalıcılığı Algısı ve Bebekler

İnsan Dışı Hayvanlarda da Tuvalet Bilinci Vardır!

Yazar

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder