Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Chiari Malformasyonu:

Uyuyamayan Çocuk: Yıllardır Günün 24 Saatini Uyumadan Geçiriyor

Rhett Lamb diğer 3 yaşındaki çocuklar gibi huysuz, ancak onu ayrıcalıklı yapan bir özelliği var; ender rastlanan, uyuyamamasına yol açan bir hastalığa sahip. Rhett neredeyse günün 24 saati ayakta ve bu hastalığı doktorlara ve ebeveynlerine çok zor geliyor. Doktorlar küçük çocuğun bu durumuna neyin tol açtığını bulabilmek için vardiyalı olarak çalışıyor. Birkaç karşıt doktor görüşünden sonra Shannon ve David Lamb çocuklarının neyi olduğunu öğrendi; çok nadir rastlanan Chiari Malformasyonu. Savard'ın yaptığı açıklamaya göre "Beyin, spiral kolonun içine sıkışıyor ve sonuç olarak kişi uykuyu ve konuşmayı, dolaşım sistemini, hatta nefes almayı kontrol eden beyin sapının düğümlenmesine yol açıyor."

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder