Çatalhöyük'te Neolitik Dönem'e Ait Kadın Figürini

Bu yazı, The Archaeology News Network isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

İç Anadolu Bölgesi'ndeki Çatalhöyük Neolitik kazı alanında yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda, çok iyi korunmuş bir kadın figürini, gün yüzüne çıkarıldı.

Heykelcik, 17 cm boyunda ve yaklaşık 1 kg ağırlığında, çok iyi korunmuş olması ve oldukça iyi bir el işçiliğini göstermesi sebebiyle eşsiz görünüyor.

Figürin, yaklaşık MÖ 8000-8500 yıllarına tarihlendirildi.

catalhoyuk02

ABD'deki Stanford Üniversitesi'nden arkeolog Prof. Dr. Ian Hadder önderliğindeki uluslararası bir ekip tarafından keşfedilen ve mermer taşından yapılmış olan bu figürinin ayinsel bir işlevi olduğu düşünülüyor.

9,000 yıl öncesine tarihlenen dünyanın ilk şehir yapılanmalarından biri olarak kabul edilen Çatalhöyük 2012 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine dahil edilmişti.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

Londra'daki Roma Mezarlığında Bulunan Çinli İskeletleri

Hepimizin Kökeni Afrika!

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder