Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Görsel sanrıların (pareidolia) en yaygın örneklerinden biri de, bulutlarda görülen şekillerdir. Elbette "sanrı" kelimesi biraz sert gelse de, aslında bu yanılgılarımızdan faydalanmanın eğlenceli yolları da olabilir. Uzun bir yolculukta aile veya arkadaşlarınızla bulutlarda şekiller görmeye çalışmak gibi...

Elbette ki bu şekillerin hiçbiri amaçlı olarak oluşmamaktadır. Tamamen kaotik gelişen gök olayları, kimi zaman oldukça karmaşık yapılı şekilleri tamamen rastgele oluşturabilir. Elbette evrimsel süreçte canlılar son halleriyle, karmaşık bir biçimde oluvermezler, ancak kaotik süreçlerin kimi zaman göze ne kadar anlamlı ve "tasarlanmış gibi" gelen ürünler oluşturabileceğini görmek için, bulutlardaki pareidolia örneklerine bakmak faydalı olabilecektir. Tekrar altını çizelim: kaotik süreçlerden oluşan hayvan ve canlı figürlerinin evrimsel değişimle hiçbir benzerliği yoktur! Ayrıca bu bulutların bu şekilleri almasının hiçbir amaca yönelik nedeni yoktur, yani tamamen rastgele oluşmakta, ancak gözümüze anlamlı gelmektedir. Buradaki konu, kaotik ve rastgele oluşan olayların da karmaşık ve anlamlı yapılara sebebiyet verebileceğini görmektir.

Buradaki görsellerin bazıları Photoshop ürünü olabilir (hangisi öyle, tespit etmek oldukça güç bizim için). Ancak eminiz hayatınızda en az bir kere, bulutlarda belli bir figürü (tavşan, fare, köpek, inek, insan, ev, araba, hatta bazı çizgi film karakterleri, vs.) çok net olarak görmüşsünüzdür, bu yüzden sizi ikna etmeye çalışmayacağız. Daha önce okurlarımızdan gelen eleştirilerden ötürü de, bulutlardaki figürün ne olduğunu söylemeyeceğiz, sizin çıkarmanızı bekleyeceğiz. Sanıyoruz herkes hemen hemen aynı sonuçlara ulaşacaktır.

İyi eğlenceler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder