Bulutlardan Mesajlar

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Görsel sanrıların (pareidolia) en yaygın örneklerinden biri de, bulutlarda görülen şekillerdir. Elbette "sanrı" kelimesi biraz sert gelse de, aslında bu yanılgılarımızdan faydalanmanın eğlenceli yolları da olabilir. Uzun bir yolculukta aile veya arkadaşlarınızla bulutlarda şekiller görmeye çalışmak gibi...

Elbette ki bu şekillerin hiçbiri amaçlı olarak oluşmamaktadır. Tamamen kaotik gelişen gök olayları, kimi zaman oldukça karmaşık yapılı şekilleri tamamen rastgele oluşturabilir. Elbette evrimsel süreçte canlılar son halleriyle, karmaşık bir biçimde oluvermezler, ancak kaotik süreçlerin kimi zaman göze ne kadar anlamlı ve "tasarlanmış gibi" gelen ürünler oluşturabileceğini görmek için, bulutlardaki pareidolia örneklerine bakmak faydalı olabilecektir. Tekrar altını çizelim: kaotik süreçlerden oluşan hayvan ve canlı figürlerinin evrimsel değişimle hiçbir benzerliği yoktur! Ayrıca bu bulutların bu şekilleri almasının hiçbir amaca yönelik nedeni yoktur, yani tamamen rastgele oluşmakta, ancak gözümüze anlamlı gelmektedir. Buradaki konu, kaotik ve rastgele oluşan olayların da karmaşık ve anlamlı yapılara sebebiyet verebileceğini görmektir.

Buradaki görsellerin bazıları Photoshop ürünü olabilir (hangisi öyle, tespit etmek oldukça güç bizim için). Ancak eminiz hayatınızda en az bir kere, bulutlarda belli bir figürü (tavşan, fare, köpek, inek, insan, ev, araba, hatta bazı çizgi film karakterleri, vs.) çok net olarak görmüşsünüzdür, bu yüzden sizi ikna etmeye çalışmayacağız. Daha önce okurlarımızdan gelen eleştirilerden ötürü de, bulutlardaki figürün ne olduğunu söylemeyeceğiz, sizin çıkarmanızı bekleyeceğiz. Sanıyoruz herkes hemen hemen aynı sonuçlara ulaşacaktır.

İyi eğlenceler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CIA Raporu: "51. Bölge Var, Ama Uzaylılar Yok"

İnsanlar Arası İlk Beyin-Beyin Etkileşimi Başarıyla Sağlandı!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim